Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Spolek Poodří propaguje využití všech včelích produktů

  • Studénka,

Včelaři ze Studénky a okolních obcí se před dvěma lety sdružili v novém spolku Poodří. Svou práci se teď snaží více propagovat mezi veřejností, a kromě hlavního produktu včel, medu, prezentují i výrobky z vosku.

Včelařský spolek Poodří vznikl na podzim roku 2020, sdružili se v něm včelaři, kteří přešli z Českého svazu včelařů z oblasti Studénky. Dnes čítá bezmála 50 členů.

Lukáš Pitucha, předseda Včelařského spolku Poodří: “Včelařský spolek Poodří sdružuje především členy bývalého okrsku Studénka, to znamená Studénky, Prostějova a Albrechtičky s tím, že spolek je otevřen všem včelařům, kteří by chtěli být členy.”

Spolek pokračuje ve vzdělávání včelařů zamčeném i na důležité léčené včel, a důraz kladou na prezentaci své práce směrem k veřejnosti. Jezdí na městské a obecní slavnosti, do škol, na jarmarky a další akce.

Lukáš Pitucha, předseda Včelařského spolku Poodří: “Prezentujeme jak práci se včelami a včely v proskleném úle, tak i výrobu různých produktů, ať už jde o svíčky, různé druhy medu, včetně ochutnávek a podobně.”
Miroslav Bureš, jednatel Včelařského spolku Poodří: “Z práce včelařů ukazujeme chov včel v proskleném úle, jak ty včely vypadají, jak mají to dílo postavené, jednotlivé kasty těch včel, matku, trubce a samotné včely dělnice. A výrobu těchto produktů, potom třeba propolis, včelí vosk, pyl.”

Velmi oblíbená zejména u dětí je právě i výroba svíček z vosku z mezistěn v úlech.

Miroslav Bureš, jednatel Včelařského spolku Poodří: “Tady třeba je stáčená svíčka z mezistěn, které dostávají včelky od nás na pomoc na stavbu díla. Je to velmi jednoduché a oblíbené, protože to zvládne každý. A potom jsou to svíčky odlévané do formy.”

Před Vánoci tu vznikají zejména stromeček s betlémy, andílci nebo plovoucí svíčky.

Tu nejsladší část práce, snůšku medu, si za uplynulý rok pochvalovali tak napůl.

Lukáš Pitucha, předseda Včelařského spolku Poodří: “Začátek roku a jarní květový med, to byla paráda, všichni včelaři byli nadšení. Co se týká druhé sklizně lipového medu a podobně, už to nebylo tak úspěšné. Ale to je prostě příroda, s tím se nedá nic dělat. Už se zase těšíme na příští rok.”

Oblasti Studénky se naštěstí dlouhodobě vyhýbá jeden z největších strašáků včelařů, mor včelího plodu. Pravidelně tu, jak jim velí normy, přeléčují včely proti varroáze.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy