Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Včelaři z Poodří nesází jen na med, prezentují i zpracování vosku a dalších produktů

  • Studénka,

Včelaři ze Studénky a okolních obcí se před dvěma lety sdružili v novém spolku Poodří. Svou práci se teď snaží více propagovat mezi veřejností, a kromě hlavního produktu včel, medu, prezentují i výrobky z vosku.

Včelařský spolek Poodří vznikl na podzim roku 2020, sdružili se v něm včelaři, kteří přešli z Českého svazu včelařů z oblasti Studénky. Dnes čítá bezmála 50 členů.

Lukáš Pitucha, předseda Včelařského spolku Poodří: “Včelařský spolek Poodří sdružuje především členy bývalého okrsku Studénka, to znamená Studénky, Prostějova a Albrechtičky s tím, že spolek je otevřen všem včelařům, kteří by chtěli být členy.”

Spolek pokračuje ve vzdělávání včelařů a důraz klade na prezentaci směrem k veřejnosti. S proskleným úlem jezdí na městské a obecní slavnosti, do škol, na jarmarky a další akce.

Miroslav Bureš, jednatel Včelařského spolku Poodří: “Z práce včelařů ukazujeme chov včel, jak ty včely vypadají, jak mají to dílo postavené, jednotlivé kasty těch včel, matku, trubce a samotné včely dělnice. A výrobu těchto produktů, potom třeba propolis, včelí vosk, pyl.”

Asi nejoblíbenější jsou ukázky výroby svíček z vosku. Tu nejsladší část práce, snůšku medu, si za uplynulý rok pochvalovali včelaři tak napůl.

Lukáš Pitucha, předseda Včelařského spolku Poodří: “Začátek roku a jarní květový med, to byla paráda, všichni včelaři byli nadšení. Co se týká druhé sklizně lipového medu a podobně, už to nebylo tak úspěšné. Ale to je prostě příroda, s tím se nedá nic dělat.”

Rozhodně spokojeni jsou včelaři z Poodří s tím, že se jim dlouhodobě vyhýbá jeden z největších strašáků - mor včelího plodu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy