Na přípravě výstavy s názvem Slezsko a Ostravsko 1918 - 1938, která přibližuje zejména dobu první republiky, začali kurátoři pracovat před půl rokem, kdy se pustili do hledání prvních exponátů. Nahlíželi do muzejních archivů v regionu a také oslovili sběratele. Jeden z nich zapůjčil třeba tento motocykl, který je bezesporu největším exponátem. Tím nejtěžším pak bude jistě busta zakladatele Československa.
"Tuto bustu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka paradoxně vytvořil německý nacionalista a představitel supíkovické kamenosochařské školy Engelbert Kaps," popisuje exponát kurátor výstavy Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea v Opavě.
Výstava připomíná také zdejší významné osotonosti – ministra financí Karla Engliše, soudce a senátora Josefa Lukeše nebo poslance Jožu Davida. Nebo také některé sportovní osobnosti – třeba hokejisty Dorasila a Lichnofskeho.
Počátky mladého státu pak vykresluje příběh fiktivní postavy – Josefa, který díky životním či historickým událostem, putuje po zdejším regionu, pro který je charakteristické problematické soužití Čechů, Němců i Poláků. Nemá pevně ukotvené hranice a je zde vysoký podíl přistěhovalců za prací. Zatímco postava je smyšlená, fakta souhlasí.
„Jednotlivé životní etapy přibližují specifika dané doby i místa či regionu, kde se příslušná část příběhu odehrává,“ doplňuje Kolář.
Druhou částí výstavy je móda. Ta zaznemenává dobu od roku 1918 až do 80 let. Najdete zde modely z proslulých salonů i doma šité oděvy. Většinu z nich darovali či zapůjčili lidé během podzimní sbírky.
„Výstava je tvořena přibližně 90% darovanými exponáty. Všechny dárce zde na tabuli vypsány," říká textilní restaurátorka Martina Polomíková, která výstavu připravila.
Kromě oděvů zde najdete také třeba šperky, klobouky, kabelky šátky či kravaty. Protože se lidé do sbírky zapojili velmi aktivně a přinesli přes dvě stě nejrůznějších exponátů, nakonec musela být výstavní plocha zdvojnásobná, oproti původnímu plánu. Ale i tak se sem vešla asi jen třetina sesbíraných modelů.