Štědrý den, Svatební košile, Zlatý kolovrat, Polednice a Vodník – těchto pět nejznámějších básní tvoří představení. Dramaticky je pro jeviště upravil hostující režisér a bývalý šéf činohry Slezského divadla Roman Groszmann. Zvukové efekty, podmanivá hudba i výborné herecké výkony beze slov navozují leckdy až hororovou atmosféru. A není se čemu divit: v 19. století lidé tajemno viděli ve všem, co si nedokázali vysvětlit. Radost ze života srážela na kolena tíseň z jeho konce.
„Nabízím jakousi podobu roku na vsi. Je to příběh malé vesnice, konkrétních lidí za dobu jednoho, dvou let, říká režisér Roman Groszmann, režisér
Láska, krutost, vášeň, nenávist i smrt rámují životy hlavních postav, které se prolínají z jedné balady do druhé a tvoří tak ucelený příběh.
Přestože v Erbenových baladách humor nenajdeme, nebude představení jen vážné. Jedna z básnických skladeb, Zlatý kolovrat, je zpracovaná velmi vtipně a neotřele.
Představení Kytice není určeno jen večerním návštěvníkům divadla. Dopoledne jej mohou shlédnout také školy a žáci se tak mohou lépe seznámit s tímto klasickým dílem českého romantismu.
„Kytice je nedílnou součástí čtenářských deníků studentů. Chtěli bychom, aby ji četli jinak. A možná také najdou něco jiného v našem divadelním zpracování,“ domnívá se dramaturgyně Alice Olmová.
Přestože představení spatřilo teprve před několika dny světlo světa, už nyní je o ně mezi školami velký zájem.