Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Květná neděle: děti vyráběly májíky i kyčky

  • Opava,

Vzpomenout na staré tradice, které souvisejí s poslední postní nedělí před velikonočními svátky mohli všichni návštěvníci Velikonočních trhů. Chlapci si mohli navíc uplést pomlázku, děvčata pak zdobila májíky, se kterými se na Květnou neděli obcházely domy.

Ukázka starých řemesl, folklórní hudba, připomenutí zvyků a tradic– to byla Květná neděle. Poslední postní neděle před velikonočními svátky. V tento den si děvčata podle tradice zdobila smrkovou nebo jinou, právě pučící větvičku.

„Obcházela dům od domu, zpívala a dostávala bohatou výslužku za to, že přináší symbol jara, nového života. Ten ozdobený májík, na kterém jsou červené pentličky, červená vajíčka, svaté obrázky.“ přibližuje Jaroslava Poláková, pedagog pro folklór, SVČ Opava.

Děti, které navštívily improvizovanou tvořivou dílnu, si mohly takový májík samy vyrobit z větviček zlatého deště. Ti zručnější mohli zkusit také pletení pomlázky, které se na Opavsku říká kyčka. Když se díváte, jak prsty pana Barvíka šikovně splétají osm vrbových proutků, zdá se, že na tom nic není. A tak jsme se hned zeptali, jak na to:

"Proutí trhat s radostí a hlavně vědět, na koho jej použiju. Musím vědět, která holka tou kyčkou dostane. Jestli malá, nebo velká. Podle toho pletu.  A pak si nachystám nějakou tu říkanku… " usmívá se Lubomír Barvík ze SVČ Opava.

Velikonoční trhy jsou v plném proudu. Ve stáncích na Dolním náměstí najdete nejrůznější dobroty, ale také tradiční zboží: květinové dekorace, kraslice, perníky nebo třeba vyšívané ubrusy.

Velikonoční trhy můžete navštívit na Dolním náměstí do 29. března. Od 11. dubna je pak vystřídají tradiční trhy farmářské.

Nahlásit chybu
MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail