Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava mapuje život rodiny podnikatelů Weinsteinových

  • Opava,

Výstava s názvem „Na útěku“ mapuje život rodiny Davida Weinsteina – opavského podnikatele židovského původu, spoluzakladatele obchodní značky Breda a Weinstein. Najdete tady dosud nepublikované soukromé snímky, které se podařilo objevit až v Norsku.

Podnikatelskou elitu předválečné Opavy, rodinu Davida Weinsteina, připomíná dodnes monument obchodního domu Breda a Weinstein, který stojí v centru města. Díky objevené pozůstalosti syna Roberta se na výstavě můžeme dozvědět o životě této židovské rodiny více. Tomu se totiž podařilo uprchnout před nacistickým terorem, který Evropou ve 30. letech otřásal. Stejně jako mnoho krajanů našel zázemí v Norsku. Svůj podíl na tom měla Nansenova nadace.

"To byla klíčová organizace, která pomohla předpokládáme, že asi 200 lidem z Československa,“ říká Miluše Juříčková z Ústavu germanistiky, nordistiky a nederlandistiky FF Masarykovy univerzity.

Mnohé fotografie dokumentující společenský i soukromý život Weinsteinových jsou na výstavě k vidění díky norské spisovatelce Therese Alvik, která se o uprchlíky v zajímá:

"Materiál a dokumenty o R. Weinsteinovi a také o dalších československých uprchlících, jsem sbírala asi dva nebo tři roky."

Židle ze slavného obchodního domu Breda a Weinstein, ramínka na šaty, dále klobouky, držáky na noviny nebo nádobí…. Také tyto drobnosti, které odkazují na slávu prvorepublikového domu módy, si mohou návštěvníci prohlédnout. S dojetím si jako jedna z prvních výstavu prošla také Dorit Karelitz, která žije v Izraeli a je příbuznou Davida Weinsteina. Mnohé snímky viděla vůbec poprvé. 

 „My jsme neměli po skončení války žádné informace o rodině. Prototože, bohužel, nikdo, kdo by nám je mohl poskytnout, nepřežil,“ vzpomíná.

Součástí výstavy v Obecním domě je také dokumentární film historika Václava Hájka, který pátrá po osudech jednotlivých příslušníků rodiny.

Nahlásit chybu
Ondřej Těžký - pracoviště Opava
Opava
od 180 Kč/hod.

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

KubicaPartners s.r.o., Advokátní kancelář - pracoviště OPAVA
Opava
od 27 000 Kč/měsíc

Detail