Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Jaktaři vysadili staré ovocné odrůdy

  • Opava,

V Opavě – Jaktaři zahradníci vysázeli ovocný sad. Najdete zde nejrůznější odrůdy třešní, višní, slivoní a hrušní. Až odrostou, poslouží zdejší stromy k roubování. Jedná se totiž o genofond starých a také místních odrůd, které ze zahrad mizí..

Celkem 152 ovocných stromů vysadili zahradníci na okraji místní části Opavy v Jaktaři. Nejde o dřeviny ledajaké: místo tady mají pouze staré nebo krajové odrůdy. Jedná se o třešně, višně, slivoně a hrušně, které na Opavsku původně rostly.

“Staré krajové odrůdy mizí. Mizí i samotné stromy, kterých je v krajině i zahradách čím dál tím méně. Většina těch zahrad je určená k rekreaci, tak tam ty stromy ani nejsou,” posteskl si Radim Lokoč, který nad výsadbou dohlíží.

Radim Lokoč mapuje výskyt ovocných stromů v zahradách, v terénu i na veřejných prostranstvích.Díky tomuto průzkumu dokázal zjistit, které stromy byly pro Opavsko typické. Do sadu v Jaktaři vybral 47 odrůd.

„Běžně se pěstovaly skoro všechny, které tady jsou.U slivoně je to žlutý špendlík, který už vymizel z krajiny. Dříve to byla jedna z nejběžnějších odrůd. To samé platí pro švestku domácí, mirabelku nancyskou, zelenou renglódu – dříve naprosto běžné odrůdy,” říká Lokoč.

Takovýchto genofondových sadů založil Radim Lokoč na Opavsku a Hlučínsku už osm. Tento je největší. Vzniknul v rámci projektu Zelené hradby, který už několik let realizuje město. Vysázené stromy mají zpříjemnit projížďku na kole či pěší procházku kolem Opavy. Smyslem projektu je vrátit zeleň do okolí města. Tento sad má kromě toho ještě další poslání: udržet a rozšířit některé druhy ovocných stromů.

„Je možné získat ten roub a znovu si to jablko, hrušku či cokoliv jiného vypěstovat na své zahradě,” ujasňuje náměstek primátora Opavy Dalibor Halátek (Zelená pro Opavu).

Stromky už jsou vysázené. Teď přijde na řadu ještě výsev trávy. Louka, která tady vznikne, bude za chvíli lákat k posezení. Zatímco do trávy budete moci usednout už za pár týdnu, na první plody si budete muset ještě tři roky počkat.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy