Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Festival The Burning Man na fotografiích v Opavě

  • Opava,

Módní a reklamní fotograf Marek Musil si sbalil batoh, přehodil přes rameno fotoaparát a vydal na festival Burning man, který je pro oko velmi přítažlivou přehlídkou nejrůznějších uměleckých performací, instalací a také kostýmů. Atmosféru tohoto legendárního festivalu můžete zažít na výstavě v Obecním domě v Opavě.

Návštěvníci vernisáže výstavy si mohli připadat, jako na vyhlášeném festivalu The Burning Man. Bizardní masky a kostýmy toho byly  důkazem. A protože festival se odehrává v poušti, tak nechyběl ani písek. Autor fotografií Marek Musil okusil na vlastní kůži Nevadskou poušť, kde se americký fetival každoročně odehrává. Navštivil také slavné odnože festivalu v Izraeli a Jihoafrické republice.

"Nečekal jsem, že  budu spát v písečné bouři, celý pokrytý pískem, přes den snášet 50 stupňová vedra a v noci zase mínus 5. Ale jsem rád, že jsem to udělal, vzpomíná fotograf.“

Domů si přivezl tisíce fotek. Tady, v opavském Obecním domě, jich visí jen zlomek, asi šest desítek. Přibližují podivuhodný mumraj, který nastoluje zcela nová pravidla pro život: neplatí tady peníze, vše potřebné si sem musíte přivézt a nebo s někým vyměnit. A samozřejmý je respekt přírodě. Původně sem odjel fotograf relaxovat, aby v zápětí zjistil, že materiál vydá bohatě na foto dokument.

„Já jsem se hlavně snažil, abych přenesl tu atmosféru do fotek. Aby snímky, které přivezu,vyjadřovaly tu atmošku. Já netuším, jestli se mi to podařilo,“ přemítá Musil.

A kurátor výstavy  Jan Kunze z Opavské kulturní organizace dodává: „Na výstavu se všechny kvalitní fotky nevešly. Je to jen výběr. Ale pokud by někdo chtěl vidět více,  tak jsme  k výstavě  vydali krásnou knihu.“

Ta byla pokřtěná pískem, který symbolizuje poušť. Uprostřed ní se totiž festival odehárvá.

Opava je po Praze druhým místem, kde Marek Musil své fotografie představil. Kolekci teď čeká cesta Českou republikou. Mířit bude nejen do výstavních síní, ale také na letní festivaly. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy