Fenomén horkého nápoje z rozemletých pražených semem kávovníku dorazil do Čech, konkrétně do Brna, na počátku 18. století. V Opavě vznikla první kavárna v r. 1789. Po Briksiho kavárně následovalo Café Hansel nebo Café Wien.
„Ten počet se držel těch 6-7 podniků. Bylo to stanoveno vyhláškou, aby se kavárníci uživili ve městě,“ říká autorka výstavy Jaromíra Knapíková.
Ve druhé polovině 19. století ale obliba černého moku strmě stoupala a podniků, které jej nabízely, bylo v Opavě hned 17. Káva se v nich podávala překapávaná. Na čerstvost se tehdy příliš nehledělo a obsluha ji navařila ráno na celý den.
„V Opavě byla zásadní Kavárna Café Hansel, kterou navštěvovala spíše německy smýšlející klientela. Zatímco např. Kavárnu Orient na nároží Ostrožné a Hrnčířské ulice preferovala spíš česky smýšlející menšina,“ zabrousila do historie Kateřina Pelcová, kurátorka výstavy.
Kavárny byly místem setkání politiků a podnikatelů, milovníků bridže i šachu. Do vyhlášené Kavárny Niedermeyer, která sídlila v budově dnešní radnice, chodili hosté jako do čítárny – byla totiž vždy dobře zásobena posleními výtisky novin i časopisů.
Jaromíra Knapíková, autorka výstavy, Zemský archiv Opava
„V určité dny se lidé pravidelně scházeli v místních kavárnách a patřilo to opravdu k dobrému tónu, zajít si do kavárny.“
Oblíbená byla také domácí příprava kávy. Kromě pražičky a mlýnku byl potřebný také překapávač, který si nechal patentovat Hubert Lamplota, a prodával jej také v Opavě.Na výstavě si můžete prohlédnout porcelán, ve kterém se káva podávala nebo zásobníky, ve kterých se uchovávala