Výstava mapuje historii opavských kaváren

  • 8:33,
  • Opava ,

Opava, výstava, Obecní dům, kavárna, příprava kávy, mlýnek,

Fenomén horkého nápoje z rozemletých pražených semem kávovníku dorazil do Čech, konkrétně do Brna, na počátku 18. století. V Opavě vznikla první kavárna v r. 1789. Po Briksiho kavárně následovalo Café Hansel nebo Café Wien.

„Ten počet se držel těch 6-7 podniků. Bylo to stanoveno vyhláškou, aby se kavárníci uživili ve městě,“ říká autorka výstavy Jaromíra Knapíková.

Ve druhé polovině 19. století ale obliba černého moku strmě stoupala a podniků, které jej nabízely, bylo v Opavě hned 17. Káva se v nich podávala překapávaná. Na čerstvost se tehdy příliš nehledělo a obsluha ji navařila ráno na celý den.

„V Opavě byla zásadní Kavárna Café Hansel, kterou navštěvovala spíše německy smýšlející klientela. Zatímco např. Kavárnu Orient na nároží Ostrožné a Hrnčířské ulice preferovala spíš česky smýšlející menšina,“ zabrousila do historie Kateřina Pelcová, kurátorka výstavy.

Kavárny byly místem setkání politiků a podnikatelů, milovníků bridže i šachu. Do vyhlášené Kavárny Niedermeyer, která sídlila v budově dnešní radnice, chodili hosté jako do čítárny – byla totiž vždy dobře zásobena posleními výtisky novin i časopisů.

Jaromíra Knapíková, autorka výstavy, Zemský archiv Opava

„V určité dny se lidé pravidelně scházeli v místních kavárnách a patřilo to opravdu k dobrému tónu, zajít si do kavárny.“

Oblíbená byla také domácí příprava kávy. Kromě pražičky a mlýnku byl potřebný také překapávač, který si nechal patentovat Hubert Lamplota, a prodával jej také v Opavě.Na výstavě si můžete prohlédnout porcelán, ve kterém se káva podávala nebo zásobníky, ve kterých se uchovávala
JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 18.10. 21:22
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

08.12. 18:30 - 18.10. 21:22
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 15:00 - 18.10. 21:22
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

Vězeňská služba České republiky
Opava
od 26 100 Kč do 38 100 Kč

Detail

Alžběta Balejková
Opava
od 97 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu