Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Prázdniny: více úrazů dětí kvůli nepozornosti

  • Opava,

Školáci si užívají zasloužené dva měsíce volna. Oni, ani jejich rodiče by neměli zapomenout na zvýšenou opatrnost. V době letních prázdnin děti tráví více času venku a častěji zkoušejí nové aktivity. Ne vždy jim ale věnují dostatečnou pozornost.

Poslední zvonění před prázdninami dává dětem křídla: čekají je dva měsíce v pohybu, mnohdy bez dohledu rodičů či dospělých. Často polevují v pozornosti. A také neumí správně odhadnout své fyzické schopnosti. Krajští záchranáři vyjíždějí k úrazům dětí o prázdninách dvakrát častěji, než jindy.

„Jsou to samozřejmě některé typy úrazů, charakteristické pro letní měsíce. Např. úrazy dětí u vody, při koupání," připomíná Lukáš Humpl, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje.

Dovádění na hřišti, jízda na kole či kolečkových bruslích a pak také dopravní nehody, – to jsou smutné okamžiky prázdninového volna. Děti by měly dávat také větší pozor při obyčejném přecházení přes silnici.

„Není od věci, když dítě přechází na zelenou se ještě rozhlédnout. Protože ne každý řidič se pozorně věnuje řízení," upozorňuje Pavla Welnová z opavské Policie ČR.

Do nemocnic přicházejí dětští pacienti nejčastěji s úrazy hlavy, zlomeninami rukou či nohou. Přitom mnohé mohou zachránit ochranné pomůcky. Na kole či na bruslích to je zcela jistě přilba.

Odborníci radí, aby rodiče měli přehled o aktivitách svého dítěte i v případě, že jej nemají pod dohledem. Každopádně by se měli snažit užít si prázdninový čas co nejvíce se svými potomky.

„Aby se nestalo, že až děti odrostou, tak budou říkat: rodiče na mě neměli vůbec čas a nebo rodiče mě nic nedovolili... Je důležité najít tu správnou míru mezi tím, aby děti mohly objevovat svět, ale přitom nás měly za zády,“ připomíná psycholožka Pavlína Němcová.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy