Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kvůli kůrovci se mění jehličnaté lesy na listnaté

  • Opava,

Trvalý pokles srážek a naopak vzestup teplot způsobuje v posledních letech přemnožení kůrovce. V Městských lesích Opava není sice situace kritická, jako třeba v sousedním Bruntálsku. Přesto ale musí být lesníci ostražití a tohoto dřevokazného brouka systematicky hubit.

Tento malý brouček je noční můrou všech správců lesa. V Česku žije na sto druhů kůrovce. V lese se vyřádí především lýkožrout smrkový, který za sebou nechává zdecimované porosty. Nejhorší situace je na Bruntálsku. Na Opavsku chřadnutí smrkových lesů trvá už několik desetiletí a teď spíš stagnuje. Na vině je dlouhodobé sucho, které stromy oslabuje, a ty jsou pak snadnější kořistí pro dřevokazné brouky.

„Smrk kvůli tomu z lesních porostů na Opavsku takto postupně mizí a v současné době už prakticky v nižších a středních polohách najdete smrkové porosty výjimečně," konstatuje Jan Lubojacký z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Proto je denním chlebem lesníků procházet les a všímat si suchých stromů, na kterých se pak línou nová pokolení kůrovce a další hrozba pro stromy.

„Vyhledáváme napadené stromy, které jsou okamžitě vyznačeny k těžbě a po ní jsou stromy okamžitě asanovány odvozem z lesa,“ říká ředitel Městských lesů Opava  Radomír Drašák.

Pak je důležité hmyz zahubit a to mechanicky či chemicky. Leccos zmohou i feromonové lapáky, které jsou po lese rozmístěny. Přesto jako by byla tato snaha marná.

„Kůrovec většinou napadá zbytky stromů, co tady zůstaly po předchozích kalamitách,“ podotýká Drašák.

V Městských lesích Opava, které zabírají 2 200 hektarů, se dlouhodobě snaží nahrazovat smrky odolnějšími dřevinami proti škůdcům. V současné době je už téměř polovina stromů listnatých. Nově tady vysazují buk, dub, olši či jilm. Výsadba smrku tvoří jen 10% .

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy