Opavská Slezská nemocnice byla otevřena v roce 1900. Podle tehdeších trendů byla zdravotnická péče rozmístěna do jednotlivých pavilonů tak, aby v případě epidemie byla oddělení izolovaná. Dnes je to ale problém:sanitáři musí převážet pacienty na vyšetření mezi 18 budovami v areálu.
„Z chirurgického pavilonu převážíme hodně pacientů na vyšetření na internu, na centrální rentgen. Děláme to za každého počasí. Ať prší, sněží nebo fouká vítr. A to je nekomfortní," stěžuje si Věra Kukolová, vrchní sestra neurologie a centrálních sanitářů.
Vylepšit by to měly koridory. Vybudovány budou nad zemí. V první fázi spojí pavilony interny a chirurgie, následně i infekčního oddělení. Chodbami, které budou dohromady měřit víc jak 200 metrů budou moci sanitáři převážet pacienty na kolečkových křeslech nebo i na lůžku pěkně v teple a v suchu.
„Předpoklad je, že pokud se vše podaří, tak stavba by měla započít v březnu příštího roku s tím, že bude dokončena do konce roku,“ uvažuje ředitel nemocnice Ladislav Václavec
V dalších letech se pak na systém nadzemních chodeb na pilotech, spojí i další pavilony rozlehlého nemocničního areálu.
„Nepředpokládáme, že by stavba koridoru ve Slezské nemocnici v Opavě omezila provoz. Koridory budou stavěny mimo komunikace a chodníky, navíc v úrovni II. podlaží," říká mluvčí Slezské nemocnice Jiří Krušina.