Reklama

Pacientka s liščí tasemnicí má transplantovaná játra

  • 15. srpna 2018,
  • 12:06,
  • Opava,
  • Katka Geryková

V opavské Slezské nemocnici se léčí žena, které museli lékaři kvůli nakažení liščí tasemnicí transplantovat játra. A není to první případ této vzácné nemoci ve zdejším zařízení: lékaři už mají zkušenosti s dalšími 3 pacienty, kteří se mohli nakazit při sběru lesních plodů.

Reklama


Bolesti břicha, velká únava nebo horečka mohou být upozorněním, že se v játrech usadila larva liščí tasemnice. Vendulu Černou do ordinace praktického lékaře ale přivedla bulka, kterou si nahmatala pod žebry.

„Tím, že jsem měla jsem zvětšená játra, což jsem v tu dobu ještě nevěděla, jsem měla utlačované vnitřní orgány. A pocit neustálé sytosti," popisuje pacientka.


Ultrazvukové vyšetření ukázalo 90% poškození jater, a protože lékaři už měli se zákeřným parazitem zkušenosti, hned věděli, o co se jedná.

Larva se dostane do cílového orgánu, nejčastěji do jater a tam postupně narůstá.Šíří se jako nádor a postupně játra může úplně zničí,"  vysvětluje průběh onemocnění   Petr Kümpel, primář infekčního odd, Slezská nemocnice v Opavě .


Pacientka musela podstoupit léčbu speciálními tabletkami proti parazitům, které u nás zatím registrovány nejsou. Kvůli rozsáhlému poškození jater se musela podrobit transplantaci.

Kde se nakazila, netuší. Vzhledem k tomu, že se nemoc objeví po 5 až 15 letech. Zdrojem mohly být jednak psi a kočky nebo také lesní plody potřísněné liščím trusem. O plošné vakcinaci lišek ale Státní veterinární ústav neuvažuje.

"Byly určité testy v západní Evropě a je nutné podotknout, že toto není efektivní. Co by pomohlo, je regulace liščí populace," informuje mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

V České republice je registrováno od začátku tisíciletí 20 - 30 pacientů s liščí tasemnicí. Z toho 8 jich pochází z Moravskoslezského kraje.

„Z čeho máme strach, že těch případů je sice jen několik, ale /vzhledem k době, kdy je inkubační doba toho onemocnění, tak/ je to jen špička toho ledovce. A těch nakažených je mnohem více,“ obává se ředitel Slezské nemocnice Ladislav Václavec.

Odborníci doporučují omývat lesní ovoce pitnou vodou, případně jej tepelně zpracovat. A také pravidelné odčervování domácích mazlíčků
Čarostřelec / opera

Zítra 19:00 - 15.06. 22:32
Opava, Slezské divadlo Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 15.06. 22:32
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 15.06. 22:32
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

HAGEMANN a.s.
Opava
od 100 Kč do 150 Kč

Detail

HAGEMANN a.s.
Opava
od 100 Kč do 150 Kč

Detail

Vilibald Pustelník
Opava
od 80 Kč do 85 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu