Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pacientka s liščí tasemnicí má transplantovaná játra

  • Opava,

V opavské Slezské nemocnici se léčí žena, které museli lékaři kvůli nakažení liščí tasemnicí transplantovat játra. A není to první případ této vzácné nemoci ve zdejším zařízení: lékaři už mají zkušenosti s dalšími 3 pacienty, kteří se mohli nakazit při sběru lesních plodů.


Bolesti břicha, velká únava nebo horečka mohou být upozorněním, že se v játrech usadila larva liščí tasemnice. Vendulu Černou do ordinace praktického lékaře ale přivedla bulka, kterou si nahmatala pod žebry.

„Tím, že jsem měla jsem zvětšená játra, což jsem v tu dobu ještě nevěděla, jsem měla utlačované vnitřní orgány. A pocit neustálé sytosti," popisuje pacientka.


Ultrazvukové vyšetření ukázalo 90% poškození jater, a protože lékaři už měli se zákeřným parazitem zkušenosti, hned věděli, o co se jedná.

Larva se dostane do cílového orgánu, nejčastěji do jater a tam postupně narůstá.Šíří se jako nádor a postupně játra může úplně zničí,"  vysvětluje průběh onemocnění   Petr Kümpel, primář infekčního odd, Slezská nemocnice v Opavě .


Pacientka musela podstoupit léčbu speciálními tabletkami proti parazitům, které u nás zatím registrovány nejsou. Kvůli rozsáhlému poškození jater se musela podrobit transplantaci.

Kde se nakazila, netuší. Vzhledem k tomu, že se nemoc objeví po 5 až 15 letech. Zdrojem mohly být jednak psi a kočky nebo také lesní plody potřísněné liščím trusem. O plošné vakcinaci lišek ale Státní veterinární ústav neuvažuje.

"Byly určité testy v západní Evropě a je nutné podotknout, že toto není efektivní. Co by pomohlo, je regulace liščí populace," informuje mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

V České republice je registrováno od začátku tisíciletí 20 - 30 pacientů s liščí tasemnicí. Z toho 8 jich pochází z Moravskoslezského kraje.

„Z čeho máme strach, že těch případů je sice jen několik, ale /vzhledem k době, kdy je inkubační doba toho onemocnění, tak/ je to jen špička toho ledovce. A těch nakažených je mnohem více,“ obává se ředitel Slezské nemocnice Ladislav Václavec.

Odborníci doporučují omývat lesní ovoce pitnou vodou, případně jej tepelně zpracovat. A také pravidelné odčervování domácích mazlíčků

Nahlásit chybu
René Exner - Opava
Opava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail