Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Včelí úly na střeše domu ve městě

  • Opava,

Přímo v centru Opavy, na jednom z domů má své úly Jiří Štěpáník. Ačkoliv to na první pohled není zřejmé, ve městě je pastva pro včely stejně vydatná, jako na vesnici.

Jiří Štěpáník je včelařem na plný úvazek. Své úly má rozeseté v polích a zahradách v okolí Opavy. Některé z nich ale umístil přímo do města. Na střeše jednoho z domů, mimo dosah lidí, jich má 15. Chová v nich především matky, které používá k obnově vlastních včelstev.

„V tomto včelstvu máme matečníkovou lištu, kde máme 17 matečníků, neboli 17 larviček matek linie Sklenár z  Rakouska. Tak abychom byli schopni obměňovat naše produkční včelstva,“  vysvětluje včelař.

Pokud by se vám zdálo, že včely nemají ve městě dostatek potravy, opak je pravdou. Parky, výsadba květin i stromů lákají létavky k opýlení. Navíc se zde neužívá chemické ošetření zeleně v takové míře, jako třeba na zemědělských plochách. „Ve městě je zeleň vysazována  uměle tak,aby od jara do podzimu bylo něco zeleného, aby něco kvetlo. Takže ty zdroje potravy a pylu jsou od brzkého jara až do pozdního podzimu,“ říká Štěpáník.

Desetitisíce včel každý den vylétají z úlu, aby nasbíraly sladký nektar a přeměnily jej v med. Přitom tato šťáva, která obsahuje z poloviny vodu, je pro včelu odměnou za její snažení.   "Květ nabízí nektar za opylování. Takže včela opyluje a za to dostane sladkou rostlinnou šťávu, kterou odnáší do úlu," přibližuje včelař.

Další včely šťávu jednoduše přežvýkají: sníží se v ní obsah vody a přidají enzymy. Tak vzniká med, který si včelstva vytvářejí do zásoby na zimu. Za svůj život jedna včela vytvoří jedinou kávovou lžičku medu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy