Lidé si mohli prohlédnout měnírnu el. proudu

  • 19. září 2018,
  • 13:21,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Pouze jednou za rok,během Dne evropského kulturního dědictví, mají zájemci možnost podívat se do útrob měnírny elektrického proudu v Opavě. Tady se upravoval proud pro provoz tramvají, které kdysi městem jezdily. Přestože už víc jak třicet let měnírna nefunguje, je stále kompletně vybavená.

ReklamaTento nenápadný objekt v centru byl kdysi pro provoz ve městě zcela zásadní. Od r. 1905, kdy byla v Opavě zavedená tramvajová doprava, vznikla také tato měnírna elektrického proudu. Zde se ze střídavého napětí stávalo stejnosměrné a napájelo trakční vedení. Tuto unikátní technickou památku si přišly během Dne evropského kulturního dědictví prohlédnout desítky návštěvníků. 

Většina z těchto osmi skleněných rtuťových usměrňovačů vyrobených firmou AEG Berlín je ještě původních. Když byly v plné práci, dodávaly hale dostatek světla i tepla. Takže tady nemuselo být další osvětlení ani topení. Pod vrstvou prachu se skrývá kvalitní zařízení, které dává tušit, že by měnírna mohla být schopna provozu třeba i dnes.

„Měnírna fungovala do r. 1985 a přestala z jednoduchého důvodu: poněvač se postavily dvě moderní měnírny na Kylešovské a Čajkovského ulici,“ vypráví návštěvníkům průvodce Richard Lichnovský.

To už se ale psala nová historie veřejné dopravy v Opavě, tentokrát už bez tramvají. Ty časem nahradily trolejbusy. Slavnou éru pouliční dráhy teď připomíná také tato rekonstruovaná tramvaj, která v r. 1905 zahajovala a v r. 1956 pak také ukončila tramvajovou dopravu ve městě.


O Ptáku Ohniváku a Lišce Ryšce. Hudební pohádka

16.12. 19:00 - 13.12. 2:14
Opava, Slezské divadlo, Opava

KE-ARM, s.r.o.
Opava
od 130 Kč do 130 Kč

Detail

Stavitelství SIZO s.r.o.
Opava
od 20 000 Kč

Detail

Purum s.r.o.
Opava
od 23 000 Kč do 28 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu