Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Opavané si připomněli 100 let Československa

  • Opava,

Také Opava slavila stoleté výročí vzniku Československé republiky. Navzdory nepříznivému počasí se na Horním náměstí sešly stovky lidí, aby si připomenuly tento významný okamžik naší historie, kdy se zánikem Rakouska – Uherska vzniká společný stát Čechů a Slováků.

V Opavě nebyl 28. říjen roku 1918 přijat zcela jednoznačně. Díky 70 %  německého obyvatelstva zde byla vyhlášena hned o dva dny později provincie Sudetenlad. Její svébytnost ale západní mocnosti neuznaly, a tak se i hlavní město rakouského Slezska stalo součástí Československa.


"Saintgermeinskou mírovou smlouvou ze září 1919 byly potvrzeny hranice ve Slezsku a na severní Moravě v historických hranicích Českého království včetně těch oblastí s německou populací,“ doplňuje historika Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea.

Vznik republiky si připomněli Opavané na Horním náměstí. Slavnostní projev pronesl primátor města Radim Křupala (ČSSD):   Já jsem rád, že jsme si tady společně oslavili 100 let samostatného Československa. Státu,který vznikl na idejích jako je demokracie, etika, slušnost, humanita. Jsou to věci, které bychom měli dále rozvíjet a kterých bychom si měli vážit.“

Součástí aktu bylo také předávání pamětních medailí Československou obcí legionářskou.  Svou přítomností slavnostní akt ozdobil klub vojenské historie. Poté, co byly položeny květiny k obrazům zakladatelů Československého státu Masaryka a Štefánika, vystřelila jednotka čestnou salvu.

Stejně jako před sto lety i nyní skauti organizovali roznášení pošty. Zatímco v době vzniku republiky pomáhali doručovat důležité zprávy, dnes to byly lístky pro radost.


„Dopisy budou roztříděny podle oblastí. V Opavě např. podle sídlišť a podle ulic. A skauti z našich středisek roznosí poštu do patřičných míst," objasnila   Šárka Fabiánová, vedoucí oddílu opavského Skautu.

U příležitosti oslav vydalo Slezské zemské muzeum knihu s názvem Slezsko a Ostravsko v Masarykově republice, která vysvětluje specifika tohoto regionu a také popisuje tehdejší život.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy