Reklama

​Opavané si připomněli 100 let Československa

  • 31. října 2018,
  • 11:30,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Také Opava slavila stoleté výročí vzniku Československé republiky. Navzdory nepříznivému počasí se na Horním náměstí sešly stovky lidí, aby si připomenuly tento významný okamžik naší historie, kdy se zánikem Rakouska – Uherska vzniká společný stát Čechů a Slováků.

Reklama

V Opavě nebyl 28. říjen roku 1918 přijat zcela jednoznačně. Díky 70 %  německého obyvatelstva zde byla vyhlášena hned o dva dny později provincie Sudetenlad. Její svébytnost ale západní mocnosti neuznaly, a tak se i hlavní město rakouského Slezska stalo součástí Československa.


"Saintgermeinskou mírovou smlouvou ze září 1919 byly potvrzeny hranice ve Slezsku a na severní Moravě v historických hranicích Českého království včetně těch oblastí s německou populací,“ doplňuje historika Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea.

Vznik republiky si připomněli Opavané na Horním náměstí. Slavnostní projev pronesl primátor města Radim Křupala (ČSSD):   Já jsem rád, že jsme si tady společně oslavili 100 let samostatného Československa. Státu,který vznikl na idejích jako je demokracie, etika, slušnost, humanita. Jsou to věci, které bychom měli dále rozvíjet a kterých bychom si měli vážit.“

Součástí aktu bylo také předávání pamětních medailí Československou obcí legionářskou.  Svou přítomností slavnostní akt ozdobil klub vojenské historie. Poté, co byly položeny květiny k obrazům zakladatelů Československého státu Masaryka a Štefánika, vystřelila jednotka čestnou salvu.

Stejně jako před sto lety i nyní skauti organizovali roznášení pošty. Zatímco v době vzniku republiky pomáhali doručovat důležité zprávy, dnes to byly lístky pro radost.


„Dopisy budou roztříděny podle oblastí. V Opavě např. podle sídlišť a podle ulic. A skauti z našich středisek roznosí poštu do patřičných míst," objasnila   Šárka Fabiánová, vedoucí oddílu opavského Skautu.

U příležitosti oslav vydalo Slezské zemské muzeum knihu s názvem Slezsko a Ostravsko v Masarykově republice, která vysvětluje specifika tohoto regionu a také popisuje tehdejší život.


JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 25.06. 10:36
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 25.06. 10:36
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

SEMIX PLUSO, spol. s r.o.
Opava
od 30 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

SEMIX PLUSO, spol. s r.o.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Radek Pokora
Opava
od 25 000 Kč do 45 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu