Odd. nukleární medicíny – nejmladší ve Slezské nemocnici​

  • 13:25,
  • Opava ,

​Oddělení nukleární medicíny Slezské nemocnice slaví 40 let. Lékaři tady vyšetřují změny vnitřních orgánů nebo i kostí a díky tomu mohou přesněji diagnostikovat třeba nejrůznější choroby srdce, ledvin nebo mozku. Toto vyšetření je zásadní také pro onkologické pacienty.

Zatímco nukleární medicína je nejmladším oddělením Slezské nemocnice, sídlí v nejstarší budově zdejšího areálu. Vyšetření s pomocí speciální látky může trvat několik minut nebo i hodinu a půl. Ročně jej absolvuje na 7 000 pacientů.

„Pacient přijde sem, do aplikační místnosti, . Tady jej zvážíme, protože látka se chystá podle váhy pacienta,“ říká zdravotní sestra Martina Podolínská.

Radiofarmaka se připravují přímo pro konkrétního člověka a vyšetření, v moderní laboratoři s přísnými provozními podmínkami. Odtud látka putuje k pacientovi a je aplikována přímo do žíly. Lékaři pak mohou díky speciálním kamerám sledovat třeba prokrvení srdce či mozku, dokáží vyhledat ložisko zánětu nebo také nádory a jejich metastázy.

„Při vyhodnocování se zaměřujeme se na to, kde je radioaktivita se zvýšenou akumulací,“ vysvětluje princip doktor Tomáš Böhm.

Dávka ionizujícího záření je malá a podobá se tomu rentgenovému. Na rozdíl od něj ale ukáže mnohem více – dostane se až do struktury orgánů. V posledních letech vývoj zobrazovacích technik velmi pokročil. Vyprávět o tom může primář oddělení nukleární medicíny Jiří Hrbáč, který zde pracuje od doby jeho založení: „V začátcích to byly jednoduché detekční přístroje, takže se až dnes divím,co jsme tam vlastně viděli. Postupem času se snížily dávky aplikované aktivity a také se zrychlily časy vyšetření a zpřesnila se diagnostika.

Dokladem toho je i hybridní gama kamera, díky které mohou lékaři provádět najednou vyšetření dvěmi metodami: jedna kamera reaguje na radiofarmaka v těle a druhá funguje jako CT přístroj.

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 15.10. 1:31
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Příležitost pro každého s.r.o.
Opava
od 16 280 Kč

Detail

TEMPO, obchodní družstvo
Opava
od 82 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu