Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odd. nukleární medicíny – nejmladší ve Slezské nemocnici​

  • Opava,

​Oddělení nukleární medicíny Slezské nemocnice slaví 40 let. Lékaři tady vyšetřují změny vnitřních orgánů nebo i kostí a díky tomu mohou přesněji diagnostikovat třeba nejrůznější choroby srdce, ledvin nebo mozku. Toto vyšetření je zásadní také pro onkologické pacienty.

Zatímco nukleární medicína je nejmladším oddělením Slezské nemocnice, sídlí v nejstarší budově zdejšího areálu. Vyšetření s pomocí speciální látky může trvat několik minut nebo i hodinu a půl. Ročně jej absolvuje na 7 000 pacientů.

„Pacient přijde sem, do aplikační místnosti, . Tady jej zvážíme, protože látka se chystá podle váhy pacienta,“ říká zdravotní sestra Martina Podolínská.

Radiofarmaka se připravují přímo pro konkrétního člověka a vyšetření, v moderní laboratoři s přísnými provozními podmínkami. Odtud látka putuje k pacientovi a je aplikována přímo do žíly. Lékaři pak mohou díky speciálním kamerám sledovat třeba prokrvení srdce či mozku, dokáží vyhledat ložisko zánětu nebo také nádory a jejich metastázy.

„Při vyhodnocování se zaměřujeme se na to, kde je radioaktivita se zvýšenou akumulací,“ vysvětluje princip doktor Tomáš Böhm.

Dávka ionizujícího záření je malá a podobá se tomu rentgenovému. Na rozdíl od něj ale ukáže mnohem více – dostane se až do struktury orgánů. V posledních letech vývoj zobrazovacích technik velmi pokročil. Vyprávět o tom může primář oddělení nukleární medicíny Jiří Hrbáč, který zde pracuje od doby jeho založení: „V začátcích to byly jednoduché detekční přístroje, takže se až dnes divím,co jsme tam vlastně viděli. Postupem času se snížily dávky aplikované aktivity a také se zrychlily časy vyšetření a zpřesnila se diagnostika.

Dokladem toho je i hybridní gama kamera, díky které mohou lékaři provádět najednou vyšetření dvěmi metodami: jedna kamera reaguje na radiofarmaka v těle a druhá funguje jako CT přístroj.


Nahlásit chybu


K tématu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail