Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava: 700 let Opavského knížectví

  • Opava,

Originály středověkých listin, které dokumentují vznik Opavského knížectví můžete nyní vidět v Obecním domě v Opavě. Toto území zahrnovalo nejen Opavsko, ale také část Krnovska a Bruntálska. Až do 16. století zde vládla linie opavských Přemyslovců.

Vznik Opavského knížectví se pojí s rokem 1318, kdy Jan Lucemburský dal část Slezska lénem Mikuláši II., který byl synem levobočka Přemysla Otakara II.  Na výstavě jsou teď k vidění středověké, latinsky psané dokumenty, které se se vznikem knížectví pojí.

"Zakládací listiny Opavského knížectví tady, bohužel nemáme. Lenní slib se nedochoval.Máme tady ale listiny ze stejného roku 1318, které potvrzují práva opavských stavů,"  Ivana Maloušková, kurátorka výstavy.

Originály vzácných středověkých listin jsou trvale uloženy ve speciálních boxech v opavském Zemském archivu. Mimo ně se dostanou jen výjimečně. V Obecním domě v Opavě budou k vidění jen do 9. prosince. Pak je nahradí faksimile. Běžný návštěvník ale nic nepozná. Zůstanou tady ovšem další originální exponáty, například pečetní prsten se safírem ze 13-14 století. Najdete zde také rodokmen opavských Přemyslovců, který končí v 16. století knížetem Valentinem Hrbatým.

„Mezi opavskými Přemyslovci měl velký význam Mikuláš II. který byl vynikající diplomat. Pak také Přemek Opavský, což byl jeho syn a za jeho působení vznikla známá Švédská kaple,“ říká kurátorka výstavy.

K 700. výročí Opavského knížectví vydala Česká numismatická společnost také pamětní minci a na výstavu zapůjčila i pamětní medaile se jmény opavských knížat.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyČeská distribuční a.s. - pracoviště Vítkov
Vítkov
od 4 050 do 8 100 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 050 do 8 100 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 25 000 Kč/měsíc

Detail