Předměstí Opavy na starých fotografiích

  • 13:57,
  • Opava ,

Vyšla v pořadí třetí kniha historických fotografií Opavy. Tentokrát zobrazuje předměstí Opavy: Jaktař, Kylešovice a Kateřinky. Ochutnávku z této publikace teď můžete vidět v podobě výstavy v nákupním centru Breda.

Pedagog Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity Jiří Siostrzonek a sběratel Rudolf Dybowicz tvoří osvědčený tandem. Za sebou mají mnohaletou spolupráci na výstavách i publikacích. Kniha s názvem Zmizelá poezie opavských předměstí Jaktaře, Kateřinek a Kylešovic je třetí v pořadí. Ty  předešlé se věnovaly centru města.

„Periferie je nejnáchylnější ke změnám.Protože vždycky, když se začne někde stvět, tak se zbourá okraj města. To se stalo i v případě Kylešovic a Kateřinek, které radikálně změnily svoji architekturu,“ vysvětluje téma publikace jeden z autorů Jiří Siostrzonek.

Na snímcích je zachycený také běžný život: dovádění na dnes už neexistujícím koupališti v Kylešovicích, rybaření na řece Opavě v Kateřinkách nebo zde najdete fotografie z jaktařské školy.

„Já se chci podívat hlavně na ta místa, která si pamatuju z doby, když jsem byl malý kluk,“ řekl nám jeden z návštěvníků výstavy.

Kniha čítá na 200 fotografií, na výstavě jich můžeme vidět jen malou část. Většina z nich pochází ze sbírek milovníka opavské historie Rudolfa Dybowicze.

„Poskládat ty snímky dohromady bylo složité, protože se zachovalo velice málo fotek. A ty jsou vzácné. A tak jsme hledali a chodili ještě i po pamětnících,“ popisuje sběratel Rudolf Dybowicz, který fotografie pro publikaci zapůjčil.

Kniha mohla vyjít také díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje.

„Já věřím, že tak, jako se líbily dva předchozí díly, tak ten třetí díl dokreslí celkovou atmosféru Opavy,“ doplnil Jaroslav Kania, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Milovníci historie i pamětníci si mohou knihu zakoupit ve sběratelském krámku Rudolfa Dybowicze.

Přestože na stránkách nově vydané knihy teprve zaschla tiskařská barva, její autoři už plánují vydání další: tentokrát se bude věnovat životu podél řeky Opavy.


JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 22.09. 14:08
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 22.09. 14:08
Opava, Vaše kancelář nebo pracoviště

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 22.09. 14:08
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

RKL Opava, spol. s r.o.
Opava
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Charita Odry
Opava
od 24 000 Kč do 28 000 Kč

Detail

TEMPO, obchodní družstvo
Opava
od 118 Kč do 162 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků