Reklama

Slezsko v pohádkách a pověstech

  • 16:36,
  • Opava ,

Se slezskými lidovými pohádkami a pověstmi se mohou seznámit návštěvníci výstavy v Památníku Petra Bezruče. Dozví se, jak pracovali sběratelé lidových vyprávění, který postavy byly typické pro Slezsko a také jak je ztvárnili výtvarní umělci.

Stáhnout video
Reklama


I když jsou určeny především dětem, jisté kouzlo mají pohádky a pověsti také pro dospělé. Jsou odrazem myšlení našich předků a odkazují na jejich zkušenosti a moudrost. O slezské lidové tvorbě se můžete leccos dozvědět na výstavě S názvem „Slezsko v pohádkách a pověstech v Památníku Petra Bezruče v Opavě. Úvodní část je zaměřena na sběratele vyprávění, která mezi lidmi kolovala. Najdete tady také texty zaznamenané v nářečí.

„V první části se věnujeme sběratelům slezské lidové slovesnosti. Zejm. osobnosti Antonína Sadkeho a jeho sběrům na Opavsku, Hlučínsku a Těšínsku,“ přibližuje výstavu její kurátorka Monika Szturcová.

Na výstavě jsou zmíněna díla Františka Lazeckého, např. kniha Dukátová stařenka se 85 slezskými pověstmi.Na výstavě najdete také práce Heleny Salichové – etnografky a malířky. Postavami dávných příběhů byli nejen známí čerti, vodníci, čarodějnice, ale ve Slezsku pak třeba typické mory, které lidem vysávaly krev či ohniví muži – fajermoni. Na Karvinsku je známý zase důlní duch Pustecký, který pomáhal horníkům. A nechyběli ani zbojníci.

„Protějškem slovenského Jánošíka byl slezský Ondráš, který se v lidovém podání stal ochráncem utiskovaných a chudých. Vynikal odvahou a solidaritou s potřebnými,“ doplňuje kurátorka.

Podrobnější výklad o symbolice skryté v pohádkách či pověstech můžete najít ve víkendových literárních a tvořivých dílnách pro rodiče s dětmi.

Starší děti budou mít možnost pracovat s textovými předlohami a nebo budou moci uplatnit svou výtvarnou fantazii.Povídám, povídám pohádku

/literární a tvořivá dílna k výstavě Slezsko v pohádkách a pověstech/

Akce se koná ve dnech 3. 3., 17. 3., 31. 3. a 7. 4. 2019

14 -16 hodin v Památníku Petra Bezruče (Ostrožná 35, Opava)

Nutná je předchozí rezervace: tel. 778 527 815 nebo e-mail: schwanova@szm.cz

ReklamaPADDLEBOARD na Hlučínském jezeře

31.07. 15:00 - 31.08. 18:00
Ludgeřovice, Hlučínské jezero - Štěrkovna

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 21.08. 9:01
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 21.08. 9:01
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Ing. Daniel Kozel
Opava
od 20 000 Kč

Detail

Ing. Daniel Kozel
Opava
od 18 480 Kč do 30 000 Kč

Detail

Ing. Daniel Kozel
Opava
od 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Skrytá hrozba v autě

Více PR článků
Zavřít reklamu