Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezsko v pohádkách a pověstech

  • Opava,

Se slezskými lidovými pohádkami a pověstmi se mohou seznámit návštěvníci výstavy v Památníku Petra Bezruče. Dozví se, jak pracovali sběratelé lidových vyprávění, který postavy byly typické pro Slezsko a také jak je ztvárnili výtvarní umělci.


I když jsou určeny především dětem, jisté kouzlo mají pohádky a pověsti také pro dospělé. Jsou odrazem myšlení našich předků a odkazují na jejich zkušenosti a moudrost. O slezské lidové tvorbě se můžete leccos dozvědět na výstavě S názvem „Slezsko v pohádkách a pověstech v Památníku Petra Bezruče v Opavě. Úvodní část je zaměřena na sběratele vyprávění, která mezi lidmi kolovala. Najdete tady také texty zaznamenané v nářečí.

„V první části se věnujeme sběratelům slezské lidové slovesnosti. Zejm. osobnosti Antonína Sadkeho a jeho sběrům na Opavsku, Hlučínsku a Těšínsku,“ přibližuje výstavu její kurátorka Monika Szturcová.

Na výstavě jsou zmíněna díla Františka Lazeckého, např. kniha Dukátová stařenka se 85 slezskými pověstmi.Na výstavě najdete také práce Heleny Salichové – etnografky a malířky. Postavami dávných příběhů byli nejen známí čerti, vodníci, čarodějnice, ale ve Slezsku pak třeba typické mory, které lidem vysávaly krev či ohniví muži – fajermoni. Na Karvinsku je známý zase důlní duch Pustecký, který pomáhal horníkům. A nechyběli ani zbojníci.

„Protějškem slovenského Jánošíka byl slezský Ondráš, který se v lidovém podání stal ochráncem utiskovaných a chudých. Vynikal odvahou a solidaritou s potřebnými,“ doplňuje kurátorka.

Podrobnější výklad o symbolice skryté v pohádkách či pověstech můžete najít ve víkendových literárních a tvořivých dílnách pro rodiče s dětmi.

Starší děti budou mít možnost pracovat s textovými předlohami a nebo budou moci uplatnit svou výtvarnou fantazii.Povídám, povídám pohádku

/literární a tvořivá dílna k výstavě Slezsko v pohádkách a pověstech/

Akce se koná ve dnech 3. 3., 17. 3., 31. 3. a 7. 4. 2019

14 -16 hodin v Památníku Petra Bezruče (Ostrožná 35, Opava)

Nutná je předchozí rezervace: tel. 778 527 815 nebo e-mail: schwanova@szm.cz

Nahlásit chybu

K tématu

Ve stopách Zdeňka Buriana

V Památníku Petra Bezruče můžete zjistit, jak vypadal pravěký svět. Přiblíží jej malby a kresby Arnošta Hanáka, Petra Modlitby a Vladimíra R...


Nejčtenější zprávy