Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

S dluhy pomůže změna insolvenčního zákona

  • Opava,

Více než stovka klientů zamířila během prvních týdnů letošního roku do Občanské poradny opavské Charity. Většina z nich chtěla poradit s dluhy. Podle zdejších pracovníků ale přicházejí pozdě, mnohdy doslova až ve chvíli, kdy jim exekutor klepe na dveře.


Neuvážený nákup vánočních dárků, zafinancovaný vysokou půjčkou. Nebo také novoroční předsevzetí vzniklé dluhy řešit…. To jsou zřejmě dva důvody, kvůli kterým nyní lidé nejčastěji přicházejí do Občanské poradny.

Výše zadlužení je několik desítek tisíc a jde až do milionů. Podle toho, jak brzy si dotyčný uvědomí, že není schopen peníze splácet. Často jde o několik půjček, které se přelívají jedna do druhé.

„Bohužel, lidé k nám nechodí včas. Takže dochází až ve chvíli, kdy jim exekutor zaklepe na dveře, tedy v pozdější fázi zadlužení. Poslední dobou máme problém s tím, že klienti jsou více exekučně zadluženi, říká vedoucí Občanské poradny Charity Opava Lucie Trunečková.

Těmto lidem by mohla pomoci novela insolvenčního zákona, která vstoupí v platnost v létě. Slibuje mírnější pravidla pro oddlužení i lehčí podmínky pro seniory a lidi s hendikepem.

„Můžu říct, že zhruba 50% klientů, kteří nyní podmínky nesplňují, by to pomoci mohlo,“ domnívá se sociální pracovnice Radana Plevová.

Česká ekonomika je po letech vzrůstu za svým vrcholem. A stejně jako v okolních státech eurozóny dojde v letošním roce k jejímu zpomalení.

„Nemyslím si, že by to bylo citelné na trhu práce. Nemyslím si, že by v r. 2019 mohla nějak dramaticky vzrůst nezaměstnanost. Nebude tak velký růst mezd, jak jsme byli zvyklí,“ přemítá ekonom Daniel Stavárek.

Podle odborníků zřejmě nastane čas, kdy lidé budou mít problém splácet půjčky, které uzavřeli v době ekonomické prosperity. Také proto doporučují myslet na zadní vrátka a spořit si na horší časy v podobě trojnásobku výdajů na domácnost.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy