Kriminalita se na Opavsku zvýšila o 13%

  • 14:15,
  • Opava ,

Přestože podle policejních statistik kriminalita v Moravskoslezském kraji klesá, na Opavsku se vloni zvýšila, a to o 13%. Ovšem i tak zůstává Opavsko spolu s Bruntálskem a Novojičínskem regionem s nejnižší kriminalitou v kraji.

2 227 trestných činů museli řešit v minulém roce policisté na Opavsku. To je o necelé tři stovky více, než v roce předešlém. Nejvíce se krade. Ovšem narostl především počet případů užívání omamných látek při řízení a také neplacení výživného. Šéf zdejšího oddělení Petr Častulík to vysvětluje takto:

„Toto jsou dva dominantní faktory,nejde o rizikové faktory, které by neměly ohrožovat občany. Je to spíš o tom, že se mění společnost a struktura nápadu trestné činnosti a mění i v souvislosti s vlastní aktivitou policie.“

Policisté vloni zaznamenali také nárůst dopravních nehod o víc jak stovku. Zvýšil se také počet lidí, kteří na silnicích zahynuli. Těch bylo vloni 8.

„Řidiči se nevěnují řízení vozidla. Největší nešvar je telefonování za jízdy. Řidiči stihnou také chatovat nebo psát zprávy,“ říká Petr Görlich, vedoucí Dopravního inspektorátu PČR Opava.

I tak si ale opavský region vede v rámci Moravskoslezského kraje dobře. Méně případů vyšetřují už jen policisté na Novojičínsku a Bruntálsku. Pachatele dopadnou na Opavsku v 65% případů. A to je jeden z nejlepších výsledků v rámci kraje.

Fenoménem se v poslední době ale stává internetová kriminalita. Vzpomeňme případ, kdy se žena seznámila na sociálních sítích s osobou vydávající se za amerického vojáka. Než se obrátila s podezřením na policii, poslala mu víc jak dva tisíce dolarů. A nebo vydírání nezletilé dívky kvůli zveřejnění intimních fotografií. Před neuváženou komunikací na internetu varuje komisař Ondřej Honka, který se kybernetickou kriminalitou zabývá: „Je dobré si rozmyslet, komu své fotky či videa posílám. Ten, s kým komunikuji, nemusí být tím, za koho se vydává. V okamžiku , kdy fotku či video někomu pošlu, tak nad tím ztrácím veškerou kontrolu,“ varuje

Také proto chtějí v Opavě posílit oddělení kybernetické kriminality.

Festivalový koncert SHF: Krásy barokní Anglie

Dnes 18:00 - 9:37
Opava, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

Festivalový koncert SHF: Hudební život Univerzity Karlovy

21.09. 18:00 - 18.09. 9:37
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 18.09. 9:37
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

VAVREČKA FOS SERVIS s.r.o.
Opava
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Společenství vlastníků Poliklinika KATKA, Partyzánská 1730/3, Opava - Kateřinky
Opava
od 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků