Proměna státní hranice ve Slezsku

  • 15:58,
  • Opava ,

Státní hranice ve Slezsku se stala v historii mnohokrát předmětem mezinárodních sporů. O tom, jak se postupně měnila se můžete dozvědět na výstavě, kterou uspořádalo Slezské zemské muzeum. Uvidíte tady originály map, které jsou vystavovány vůbec poprvé.

Slezsko – se rozprostírá přes  tři státy: Českou republiku, Polsko a Německo. Jde o oblast dávných sporů. Celistvost tohoto území byla popvé narušena v r. 1742, kdy Marie Terezie prohrála Slezsko ve válce s Pruskem. Drtivá většina slezských knížectví se tehdy od habsburských zemí oddělila. Prusku mohlo náležet ještě větší území, kdyby se autor podkladů pro poválečné vyjednávání záměrně nedopustil omylu.

„V roce 1742 byla vytvořena tato raritní rukopisná mapa, kterou zpracoval Martin Theodor Lehman. Je zajímavá tím, že  zachycuje kartografický omyl: řeky Opava a Opavice jsou zaměněny,“ vysvětluje kurátor výstavy ze Slezského zemského muzea Ondřej Haničák.

Díky tomu zůstal například Krnov součástí zemí ovládaných Habsburky a posléze také naší republiky.

Hranice Slezska se zásadně proměnila ještě po I. světové válce. Na základě Versaillské smlouvy bylo rozhraní České republiky, Polska a Německa určeno jen zběžně. Přesněji se muselo vyměřit přímo v krajině.

„Nastoupily tzv. rozhraničovací komise, které přímo v terénu řešily trasování hranice. Ve hře byly i další diplomatická jednání a koncepce toho, kde by měla hranice procházet,“ přibližuje Haničák.

Velké národnostní spory o určení hranice se vedly na Těšínsku a  Hlučínsku.

Slezsko jako správní celek zaniklo v r. 1928 a Opava ztratila status zemského města.

Vznikla země moravskoslezská a veškerá správa se koncentrovala v Brně.

Velkou část historie proměny slezských hranic mohou vidět už jen pár dní návštěvníci výstavy ve Slezském zemském muzeu.

„Tyto mapy jsou vystavovány velmi zřídka. Originály si lidé mohou prohlédnout skutečně jednou za čas. Některé z těch map, které zde prezentujeme jsou skutečně poprvé prezentovány veřejnosti," upozorňuje na výjimečnou výstavu její Kurátor.

Výstava představuje staré barokní mapy i mapy z 30. let minulého století. Po ukončení výstavy poputují dokumenty opět do depozitářů Slezského zemského muzea a Zemského archivu v Opavě.
JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 22.09. 13:53
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 22.09. 13:53
Opava, Vaše kancelář nebo pracoviště

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 22.09. 13:53
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

RKL Opava, spol. s r.o.
Opava
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Charita Odry
Opava
od 24 000 Kč do 28 000 Kč

Detail

TEMPO, obchodní družstvo
Opava
od 118 Kč do 162 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků