Trolejbusová trať se neprodlouží

  • 5. března 2019,
  • 16:46,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Trolejbusová trať v Opavě - Kylešovicích se prodlužovat nebude. Dopravní podnik od záměru ustoupil poté, co vloni zakoupil parciální trolejbusy, které díky baterii mohou jet i mimo trakční vedení. Takže výstavba dalších trolejí není aktuální.

Reklama

Trolejbusy spojily Kylešovice s centrem Opavy v 80. letech. V té době zde vznikla také provizorní točna s tím, že by se trať měla prodloužit. V úvahu také přicházela varianta, že trať povede až do Hradce nad Moravicí. K tomu ale nedošlo.

„Jedním z důvodů zrušení záměru byla absence měnírny chybějící napájecí soustava. A také nedokončená výstavba v dané oblasti,“ vysvětlil Libor Hinčica, šéfredaktor časopisu Československý dopravák.

Znovu se projekt oprášil po téměř 40 letech s tím, že by stávající trakční vedení bylo prodlouženo. A to o 1400 m. Úpravu elektrického proudu měla zajišťovat nová měnírna. Přestože se podařilo prostředky na realizaci získat v rámci evropských dotací, vedení podniku od tohoto záměru ustoupilo.

„Ty investiční prostředky by nebyly smysluplně vynaloženy, protože máme parciální

trolejbusy, tzn. s baterií, které mimo troleje dojedou 8 km,“ zdůvodnil rozhodnutí předseda představenstva Vladimír Schreier

10 takovýchto vozů brázdí ulice Opavy od loňského podzimu. Opavský dopravní podnik je začal používat jako jeden z prvních v republice. Nasazeny jsou na linkách, které nevedou zcela pod trakčním vedením. Že by se jejich trasa ještě prodloužila – to se zatím neplánuje.

„Trolejbusová doprava je nákladnější. Jednak co se týče investičních nákladů na vybudování trakce, pomocných a napájecích provozů. A pak také údržba, vysvětlil Pavel Beran, který se stará v MDPO o majetek.

Vedení města změny v přepravě po městě plánuje. Zatím je ale nekonkretizovalo:

„Plánujeme optimalizaci dopravy. Dnes na tom vedení společnosti intenzivně pracuje,“ nechal se slyšet primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).

Postupná obnova vozového parku dopravního podniku probíhá od roku 2003.

Většina trolejbusů a autobusů je bezbariérová. A také ekologická: polovina autobusů je poháněna stlačeným zemním plynem.

Holba Rock na grilu 2019 / rocková party radia Čas

26.07. 15:15 - 27.07. 2:00
Opava, Letiště Kylešovice, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 22.07. 17:51
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 22.07. 17:51
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

HOTJET CZ s.r.o.
Opava
od 25 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

BRANO a.s.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu