Nejprve e-mailová nabídka a poté i telefon, ve kterém volající nabízí výrobky z chráněných dílen. Tedy z pracoviště podporující zaměstnávání lidí s hendikepem, kteří by se jinde neuplatnili.
„Nějaká žena se představila, že je z chráněných dílen a nabízela zboží. Některým lidem nabízeli nože, některým lidem zase šperky,“ popisuje jedna z oslovených. Pokračuje Marie Bennková, která je zároveň vedoucí Chráněných dílen ve Vlaštovičkách: „Co mne zarazilo, tak bylo, že neberou dotace od státu jako jiné chráněné dílny.
Volající měl ale v tomto případě smůlu, protože zrovna natrefil na ženy, které pracují v jedné z chráněných dílen opavské Charity, kde se vyrábí keramika. Jak funguje takové pracoviště dobře vědí. Telefonický způsob nabídky zboží se jim zdál podezřelý.
„My je prodáváme v našich kamenných obchodech nebo v našem e-shopu. Nesnížili bychom se k tomu, abychom obtěžovali lidi telefonickým voláním a snažili se jim vnutit naše zboží,“ komentuje mluvčí Charity Opava Ivo Mludek,
V souvislosti s tím, že v posledních týdnech policisté v kraji zaznamenali oznámení, kdy se podvodníci snažili vylákat ze starších lidí peníze pod záminkou, že jim volá jejich vnuk, nabádají občany k obezřetnosti.
„Kriminalisté nevylučují, že pachatelé změnili taktiku a nabízejí k prodeji výrobky chráněných dílen. Žádáme proto veřejnost, aby dbala zvýšené opatrnosti,“ upozorňuje policejní mluvčí René Černohorský.
Nabídku zboží či telefonát s žádostí o peníze by si lidé měli vždy prověřit. A v případě pochybností se obrátit na linku 158.