Když o prázdninách odjížděla studentka Barbora se svými přáteli na třítýdenní cestu po Arménii, netušila, že kromě krásných vzpomínek si přiveze domů také nechtěný suvenýr - bakteriálnní onemocnění brucelózu.
„Když
jsem se vrátila z Arménie, tak jsem byla unavená. Myslela jsem,že
je to tím, že mám za sebou maturitu a přijímačky na VŠ. K lékaři jsem nešla. Prostě jsem si myslela, že je to únava,“ vzpomíná Barbora Mludková na loňské prázdniny.
"Nejhorší
byla bolest hlavy. Nemohla jsem dělat vůbec nic. Jen jsem ležela,
dívala se do stropu,“ vzpomíná Barbora.
Potíže
se stále vracely. Na infekčním oddělení byla
pacientka hospitalizovaná
dohromady
třikrát.
Lékaři tápali a nemohli přijít na to, co se v organismu dvacetileté ženy děje. Jasno do případu vnešly až podrobnější testy na protilátky bakterie brucela.
„Může imitovat spoustu infekčních i neinfekčních chorob. Může postihnout plíce v podobě zápalu plic. Může postihnout střevní trakt, postihuje často játra ve formě žloutenky," upozorňuje Kümpel.
Barbora, stejně jako další tři její spolucestovateé se nakazili konzumací nepasterizovaného mléka a sýrů v arménských horách.
Brucelózu nebo také vlnitou či maltskou horečku přenášejí na člověka infikovaná zvířata. Mezi lidmi nákažlivá není. Léčí se antibiotiky. V Česku je toto bakteriální onemocnění už téměř zapomenuté., Naposledy se objevilo před 60 lety Stále je ale rozšířeno ve východní Evropě, Asii či střední a jižní Americe.