Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cestovatelé se v Arménii nakazili brucelózou

  • Opava,

Vzácné infekční onemocnění – brucelózu - si přivezli cestovatelé z pobytu v Arménii. Hlavními příznaky je opakující se horečka, celková slabost, bolesti svalů a kloubů. Toto bakteriální onemocnění přenášejí na člověka zvířata. Pacienti se nakazili nejspíš konzumací nepasterizovaného mléka.

Když o prázdninách odjížděla studentka Barbora se svými přáteli na třítýdenní cestu po Arménii, netušila, že kromě krásných vzpomínek si přiveze domů také nechtěný suvenýr - bakteriálnní onemocnění brucelózu.

„Když jsem se vrátila z Arménie, tak jsem byla unavená. Myslela jsem,že je to tím, že mám za sebou maturitu a přijímačky na VŠ.  K lékaři jsem nešla. Prostě jsem si myslela, že je to únava,“ vzpomíná Barbora Mludková na loňské prázdniny.

Později se přidala bolest kyčle, hlavy a také teplota. To už byla Barbora hospitalizovaná na infekčním oddělení Slezské nemocnice. Pak přišly bolesti hlavy. Lumbální punkce ukázala na zánět mozkových blan.

"Nejhorší byla bolest hlavy. Nemohla jsem dělat vůbec nic. Jen jsem ležela, dívala se do stropu,“ vzpomíná Barbora.

Potíže se stále vracely. Na infekčním oddělení byla pacientka hospitalizovaná dohromady třikrát.

„Hned bylo jasné, když přišla po druhé, že je něco v nepořádku. Už i ten předešlý průběh nebyl typický, protože ty příznaky pro zánět mozkových blan nebyly charakteristické,“   popisuje primář infekčního odd. Slezské nemocnice v Opavě   Petr Kümpel.

Lékaři tápali a nemohli přijít na to, co se v organismu dvacetileté ženy děje. Jasno do případu vnešly až podrobnější testy na protilátky bakterie brucela.

„Může imitovat spoustu infekčních i neinfekčních chorob. Může postihnout plíce v podobě zápalu plic. Může postihnout střevní trakt, postihuje často játra ve formě žloutenky," upozorňuje Kümpel.

Barbora, stejně jako další tři její spolucestovateé se nakazili konzumací nepasterizovaného mléka a sýrů v arménských horách.

Brucelózu nebo také vlnitou či maltskou horečku přenášejí na člověka infikovaná zvířata. Mezi lidmi nákažlivá není. Léčí se antibiotiky. V Česku je toto bakteriální onemocnění už téměř zapomenuté., Naposledy se objevilo před 60 lety Stále je ale rozšířeno ve východní Evropě, Asii či střední a jižní Americe.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy