Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poslední premiéra sezóny ve Slezském divadle

  • Opava,

Slezské divadlo připravilo poslední premiéru letošní sezóny operu Carla Maria von Webera Čarostřelec. Konec divadelní sezóny se sice pomalu blíží, nicméně herci už začali zkoušet představení, které přivítá diváky v hledišti po prázdninách v září.

Nejslavnější opera Carla Maria von Webera Čarostřelec měla premiéru v r. 1821 v Berlíně a byla přijata s velkým úspěchem. Romantický příběh komplikované lásky i boje dobra a zla se snažil režisér neotřele pojmout: některé postavy spojil v jednu. A na jevišti se objeví také zakladatel psychoanalýzy.

„Když jsem si spočítal všechny ty zrcadlové obrazy, dvojníky, tak jsem zjistil, že ten, kdo se zabýval tím vším, byl Sigmund Freud, vysvětluje režisér Lubor Cukr.

Česká premiéra opery byla v Praze, ve Stavovském divadle, kde Weber působil jako šéf německého operního souboru. Současné hudební nastudování se snaží přiblížit pojetí z počátku 19. stol.

„Já jsem se pokusil pojetí zrekonstruovat. Takže máme orchestr, který je neobvykle malý a počtem odpovídá přesně počtu hráčů, které měl tenkrát ve Stavovském divadle Weber k dispozici, říká dirigent Vojtěch Spurný.

Zatímco na jevišti se dohrávají poslední představení letošní sezóny, Herci už pracují na sezóně nové. Činoherní soubor začal zkoušet Naše městečko od Thorntona Wildera.

„V té hře se na první pohled vůbec nic neděje, ale je v ní vše: je v ní naše každodennost, jsou v ní okamžiky našeho života. Ráda bych, aby si diváci uvědomili, jak nám ten čas rychle utíká, a jak si nestačíme vážit každé vteřiny, kterou máme,“ komentovala nový titul dramaturgyně divadla Alice Olmová.

Ještě před začátkem sezóny v srpnu jsou ale do divadla zváni pedagogové i studenti na Letní akademii.

„Chtěli bychom dostat do divadla více studentů středních škol. Proto pořádáme pro ně i pedagogy letní kurz, ve kterém bychom jim rádi představili naše divadlo,“ uvedl novinku ředitel Slezského divadla Ija Racek.

Zájemci mohou nahlédnout nejen do zákulisí, ale dozví se třeba, jak vzniká divadelní představení, setkají se se zdejšími herci a podívat se mohou také na zkoušku.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy