Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Recyklojízda se zastavila v Opavě

  • Opava,

Tříčlenný cyklistický tým vyrazil z Českého Těšína na cestu napříč republikou, aby připomenul lidem, že baterie do koše nepatří. Zastavil se i v Opavě, kde se školy dokonce ve sběru baterií soutěžily.

Stříbro, olovo, zinek, měď nebo třeba ocel – to jsou kovy, které je možné získat zpracováním použitých baterií. A to je také důvod proč by neměly končit v koši, ale ve speciálních nádobách či kontejnerech. Vyzvat lidi k třídění baterií přijela do 25 měst republiky cyklohlídka. Zastavila se i v Opavě.
„Tím hlavním důvodem, proč třídíme je, že můžeme získat kovonosné suroviny. Ze 100 kg můžeme získat až 65 kg kovonosných surovin. Takto tedy můžeme chránit přírodu před zbytečnou těžbou,“ říká Eva Gallatová, jedna ze tří cyklistů, kteří se vydali na osmi set kilometrů dlouhou jízdu.
Přestože v republice je přes 22 000 sběrných míst, kde je možné použité baterie odložit, vrací se jich sem ani ne polovina. V Moravskoslezském kraji se vytřídí dokonce nejméně baterií ze všech krajů.
„My jsme se v rámci Recyklojízdy rozhodli motivovat školy ve sběru baterií tím, že jsme vyhlásili soutěž pro základní a mateřské školy v Opavě," doplnila Kateřina Hnátová, koordinátorka environmentálního vzdělávání, Magistrát Opava.
A motivace byla pro děti opravdu velká: tři nejlepší mohli získat dohromady 6 000 korun!
Rekordních 194 kilogramů baterií vytřídily děti z MŠ Riegrova. Na opavském Horním náměstí si přebraly symbolický šek. Radost z vítězství měly velkou:
"Je to zásluha dětí i rodičů, kteří sbírali a nosili použité baterky," radovala se spolu s dětmi učitelka Bohdana Zemanová.
Cyklo tým se z Opavy vydal dál na západ republiky. Svou víc jak osmi set kilometrovou pouť z ukončí v Karlovarském kraji, a to v Ostrově nad Ohří.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy