Letošní 62. ročník nejstaršího festivalu u nás má podtitul Umění a svoboda. Téma bylo nasnadě v souvislosti s letošním kulatým výročím Sametové revoluce. Jak nám řekl dramaturg festivalu Bezručova Opava Petr Rotrekl, měsíční program festivalu ovšem nebude jen reflektovat tyto události:
„Chceme také polemizovat o tom, jak jsme naložili se svobodou za posledních 30 let. Jaká je individuální cesta ke svobodě. Jaké jsou neblahé vlivy totality a zvůle moci,“ doplnil.
Během slavnostního zahájení festivalu Bezručova Opava bylo v Domě umění otevřeno hned několik výstav: téma demokracie připomíná výběr z mezinárodní výstavy plakátů v Lipsku.
Svou nespoutanou tvorbu představila opavská rodačka Jitka Štenclová. Některé kresby vytvořila přímo pro interiér Kostela sv. Václava, kde byl festival zahájený.
„V poslední době se nejvíce věnuji právě pastelu, velice ráda maluji. To je moje vášeň od dětství, byť jsem studovala textilní výtvarnictví,“ svěřila se umělkyně.
Linoryty Michala Cihláře a Pavla Piekara v dalších prostorách připomínají slovutné osobnosti historie i současnosti. Portréty jsou řazeny abecedně. Nechybí ani první Československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk a první prezident obnovené demokratické republiky Václav Havel.
Cenu města Opavy udělil primátor Tomáš Navrátil osobní sekretářce básníka Petra Bezruče. Zdenka Tomášková po boku slezského barda strávila téměř dvě desetiletí. Co si při vzpomínkách vybaví?
„Staříčkův úsměv, staříčkův hlas, staříčkův hněv a všechny ty kilometry, které jsme prochodili po Beskydech,“ vzpomíná.
Festival Bezručova Opava potrvá až do prvních říjnových dnů. Téma polistopadové demokracie shrne např. beseda Ladislava Špačka – 10 let s Václavem Havlem, setkat se můžete také se signatáři Charty 77 a připravena je také výstava fotografií Opava ´89.