Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava navyšuje participativní rozpočet na 1,5 mil. korun

  • Opava,

Opavská radnice už po čtvrté zapojila občany do rozhodování, kam investovat peníze z participativního rozpočtu. Letos bude ve hře 1,5 milionu korun. Návrhy úředníci přijímají už nyní.

Poprvé vyhlásilo vedení města participativní rozpočet v roce 2017. Na realizaci projektů mohli tenkrát občané rozdělit 300 000 korun. Ty putovaly na opravu dětského hřiště v Suchých Lazcích a pak také na vybudování hudební zkušebny. Vloni lidé poslali na dva tisíce hlasů projektu na rekonstrukci chodníčků v zahradě Mateřské školy na Čajkovského ulici. Stavěla se také fitness zóna v Městských sadech. Letos budou občané rozdělovat 1,5 milionu korun. Návrhy, jak peníze investovat, mohou na radnici posílat už nyní.

"Nápad musí být realizován na místě, které je v majetku Statutárního města Opavy a především musí být veřejně přínosný," shrnula Veronika Bittová, z odboru rozvoje města a strategického plánování Magistrátu Opava.

V letošním roce bude stačit pouze 30 podpisů pod nápadem, jak zvelebit město oproti původním 50. Zásadní novinkou je rozdělení projektů na dvě skupiny: ty do 100. 000 a pak do 400 000 korun.

"Chceme dát šanci i více projektům. Proto jsme změnili podmínky, aby mohly uspět jak malé, tak i větší projekty, říká náměstkyně primátora Hana Brňáková (Piráti).

Zájem podílet se na utváření města rok od roku roste. Zatímco před třemi lety se sešlo pouze 12 nápadů, vloni to už byly téměř tři desítky. Bohužel, až 2/3 z nich ale musely být vyřazeny pro neúplnost.

"Žadatelé nepřiložili všechny potřebné dokumenty, seznam podporovatelů projektu nebo fotodokumentaci. Nebo neměli zájem svůj nápad doplnit, takže se s ním již nepracovalo," dodává Bittová.
Informace o tom, jak správně projekt sepsat, a co by měl obsahovat, najdou zájemci na webových stránkách města. Projekty mohou podávat až do 2. března. V červnu pak o nejlepších rozhodnou lidé v internetovém hlasování.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyKamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

KRAKOWSKI SILESIA s.r.o. - pracoviště Opava
Opava
od 27 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Lidl Kravaře
Kravaře
od 110 Kč/hod.

Detail

Dnešní premiéry