Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti se učili vařit v Jižní Koreji i Číně

  • Opava,

Studenti Střední školy hotelnictví a služeb se učili vařit asijská jídla. Pro inspiraci si zaletěli přímo do Jižní Koreje a Číny. Tyto gastronomické kurzy připravil po budoucí kuchaře i jejich učitele Moravskoslezský kraj ve svých partnerských regionech.

Tomáš Grural a Erik Švidra z opavské střední školy hotelnictví a služeb se vydali na zkušenou do Jižní Koreje, aby se naučili vařit místní jídla i používat tradiční suroviny. O své cestě do města Ulsan promluvili na dni otevřených dveří a především předvedli, jak vypadá vaření korejských jídel v praxi.
„My všechno krájíme na plátky, oni dělají hranolky a hodně si na tom zakládají. Dalším aspektem jejich kuchyně je ostrost, vše je pálivé. Jí velmi zdravě. A používají hodně zeleniny,“popisuje Tomáš.
Před zraky přihlížejících připravili budoucí kuchaři marinované hovězí maso se zeleninou, ke kterému nechyběla samozřejmě tradiční nakládaná zelenina kim chi.
„Ať je pokrm pálivý nebo sladký, tak se k němu podává v maličké mističce kim chi. Je to zelí, případně ještě jiná zelenina, která se zalije šťávou z ryb a nechá se tři roky pod zemí kvasit," doplňuje Erik, druhý účastník gastronomického kurzu v Jižní Koreji.
O své dovednosti se podělil také Jan Špringer, který se vrátil zase z Číny. Připravil snažené krevety s mangovo limetkovým přelivem. Oblíbený předkrm nebo i hlavní jídlo.
Tento recept jej naučili kuchaři z grand hotelu v hlavním městě provincie Shanxi. Kromě vaření tady mohli stážisté také sledovat shon v kuchyni, kde se k obědu připravovaly denně stovky porcí.
„Určitě mne překvapilo nasazení místních zaměstnanců, kterých v podniku, kde jsme pracovali, bylo jich zhruba 1000,“ říká Jiří Vizauer, učitel odborných předmětů, který svého studenta do Číny doprovázel.
Obě stáže připravil pro studenty gastronomických škol i jejich učitele Moravskoslezský kraj ve spolupráci s partnerskými provinciemi obou států. Kromě vaření zbyl ale také čas na poznávání pamětihodností.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy