Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pracovníci ÚP hledají volná místa přímo ve firmách

  • Opava,

Nízká nezaměstnanost a nedostatek pracovní síly – to jsou důvody, proč pracovníci úřadu práce vyrážejí do firem a zjišťují, které konkrétní profese tady chybí. Vloni takto navštívili na tři stovky firem. Vhodné adepty na jednotlivá místa pak hledají v evidenci nezaměstnaných.

Tato rodinná strojírenská firma z Otic má 75 zaměstnanců. Vyrábí drobná ložiska i velká vlaková kola. Stejně, jako jiné firmy v regionu se potýká s nedostatkem pracovníků.

„Určitě nám chybí programátoři, obsluha CNC strojů, konstruktéři. Případně je problém nalézt také někoho, kdo umí ještě nějakou další dovednost, jako třeba jazyk,“ vyjmenovává obchodní ředitelka Lucie Vehovská.

„Dnes už nejde o konkurenční prostředí mezi zakázkami, ale spíš je to boj o zaměstnance, který i my cítíme a musíme dělat vše proto, abychom obstáli,“ dodává výrobní ředitel Matěj Vehovský.

Díky nízké míře nezaměstnanosti, která aktuálně činí 2,7%, je problém volná pracovní místa pokrýt. A tak přímo do firem vyráží specialista monitoringu úřadu práce, který se snaží pro konkrétní pracovní pozici najít vhodného kandidáta z evidence. Může také vypsat výběrové řízení a udělat jakýsi předvýběr vhodných zaměstnanců pro vedení firmy.

„U zaměstnavatele zjišťujeme volná pracovní místa. Získáváme informace o tomto pracovním místě a můžeme tak párovat uchazeče přímo k zaměstnavateli,“ vysvětluje Radek Ziegl z Úřadu práce.

Zaměstnavatelé se pak snaží udržet si lidi benefity, jak je třeba delší dovolená, příspěvek na dopravu či stravování. V otických strojírnách ještě k tomu sázejí na studenty, kteří sem chodí na praxi. Získat mohou stipendium a po ukončení studia i pracovní místo.

„Snažíme se je vzdělávat, mají svůj vlastní kvalifikační program a odpovědného zaměstnance, který se jim věnuje,“ dodává Vehovský.

Ve firmách na Opavsku chybí nyní široká škála profesí: například dělníci, kuchaři, řidiči, konstruktéři či zdravotní sestry. Podle prognóz nízká nezaměstnanost, a tedy i nedostatek pracovní síly, bude pokračovat také v letošním roce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy