Návštěva dentální hygieny by měla být stejně častá, jako kontrola u stomatologa, tedy jednou za půl roku. Během ošetření dochází k odstranění zubního kamene, povlaku na zubech či jiných nečistot, které způsobují nadměrné tvoření bakterií v ústech. Dentálních hygienistů ale není mnoho, a tak s objednávkou může být problém.
Alice Heinzová, dentální hygienistka: "Mám hodně pacientů a z toho vyplývá, že máme i dlouhé čekací doby, což je 2-3 měsíce."
Poptávku po této profesi by mohl pomoci uspokojit nový obor na Fakultě veřejných politik Slezské univerzity. Už několik let zde o otevření studia dentální hygieny usilují.
Marta Kolaříková, proděkanka, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita v Opavě: „Připravili jsme tedy projekty, ve kterých se nám podařilo získat prostředky na přípravu přístrojového a technického vybavení. A pak jsme napsali akreditaci a byli jsme úspěšní.“
Letos na jaře udělilo ministerstvo školství oboru akreditaci. Pro 15 posluchačů, kteří od září mohou nastoupit, jsou připravena cvičná pracoviště vybudovaná za 5 milionů korun tak, aby během tříletého bakalářského oboru mohli absolvovat předepsaných 1 500 hodin praxe. V Moravskoslezském kraji bylo dosud možné dentální hygienu studovat pouze na ostravské střední zdravotnické škole.
Oldřich Res, garant oboru, lékař z Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava: „Určitě se nedá mluvit o konkurenci, protože dentálních hygienistů je potřeba mnohem více.“
Přijímací zkoušky pro zájemce jsou naplánovány na srpen. Své přihlášky ke studiu pak musí odevzdat do 31. července. Čekají je přijímací zkoušky z biologie, základů společenských věd a všeobecného přehledu. Úspěšní žadatelé pak mohou ke studiu nastoupit na konci září.