Rozhledna vyrostla na místě, kde měla být ve 30. letech minulého století vybudována obrovská dělostřelecká tvrz pro tisícovku vojáků. Práce, které probíhaly nejdříve v podzemí, ale zastavila Mnichovská dohoda. A tak bylo pro autora návrhu hned jasné, jak by měla rozhledna na vrchu zvaném Šibenice vypadat – stejně, jako nedaleká menší opevnění.
Lumír Moučka, autor návrhu:
„Je to stavba, která má stěnu 20 cm a v ní jsou imitovány např. střílny. Všechno muselo být přesně navrženo a technologicky vymyšleno.“
Obec Stěbořice mohla stavbu realizovat díky evropským dotacím. Rozhledna tak doplnila
hustou linii bunků, která se táhne podél státní hranice.
Roman Falhar (Koalice pro Stěbořice), starosta Stěbořic:
„Má to něco do sebe s ohledem na to, že tady všude kolem řopíky (malá vojenská opevnění) máme. A také že tady měla stát ty velké pevnosti. Je to vlastně poděkování, památka na stavitele i na to obranné vzepětí 1. republiky.“
Neobvyklá stavba se tyčí do výšky 13 metrů. Přestože to není moc, díky rozlehlým rovinám můžete dohlédnout třeba až do Opavy.
Anna Kovalčíková, průvodkyně:
„Za výjimečně dobré viditelnosti odtud můžeme vidět hlavní hřeben Beskyd a běžně jsou vidět Jeseníky.“
Na přilehlém hřišti, které napodobuje vojenské cvičiště, si mohou děti vyzkoušet dovednosti, které museli muži v uniformě zvládnout.
Kryštof, návštěvník:
„Je to vlastně takové vojenské hřiště. Můžeme tady přeskakovat zdi, plížit se nebo šplhat po laně.“
Najdete zde také připomínku Jana Kubiše, který po dokončení poddůstojnické školy sloužil v předválečných letech na Opavsku a přímo na tomto místě. A později, spolu s dalšími parašutisty, spáchal v r. 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.