Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozhledna Šibenice připomíná vojenské opevnění

  • Opava,

Rozhledna Šibenice u osady Březová na Opavsku má trochu zvláštní tvar. Železobetonová stavba ze které dohlédnete na Opavu i Jeseníky, odkazuje na vojenská opevnění budovaná do roku 1938, která měla uchránit státní hranici naší země před nacismem.

Rozhledna vyrostla na místě, kde měla být ve 30. letech minulého století vybudována obrovská dělostřelecká tvrz pro tisícovku vojáků. Práce, které probíhaly nejdříve v podzemí, ale zastavila Mnichovská dohoda. A tak bylo pro autora návrhu hned jasné, jak by měla rozhledna na vrchu zvaném Šibenice vypadat – stejně, jako nedaleká menší opevnění.

Lumír Moučka, autor návrhu:

Je to stavba, která má stěnu 20 cm a v ní jsou imitovány např. sílny. Všechno muselo být přesně navrženo a technologicky vymyšleno.“

Obec Stěbořice mohla stavbu realizovat díky evropským dotacím. Rozhledna tak doplnila

hustou linii bunků, která se táhne podél státní hranice.

Roman Falhar (Koalice pro Stěbořice), starosta Stěbořic:

Má to něco do sebe s ohledem na to, že tady všude kolem řopíky (malá vojenská opevnění) máme. A také že tady měla stát ty velké pevnosti. Je to vlastně poděkování, památka na stavitele i na to obranné vzepětí 1. republiky.“

Neobvyklá stavba se tyčí do výšky 13 metrů. Přestože to není moc, díky rozlehlým rovinám můžete dohlédnout třeba až do Opavy.

Anna Kovalčíková, průvodkyně:

Za výjimečně dobré viditelnosti odtud můžeme vidět hlavní hřeben Beskyd a běžně jsou vidět Jeseníky.“

Na přilehlém hřišti, které napodobuje vojenské cvičiště, si mohou děti vyzkoušet dovednosti, které museli muži v uniformě zvládnout.

Kryštof, návštěvník:

„Je to vlastně takové vojenské hřiště. Můžeme tady přeskakovat zdi, plížit se nebo šplhat po laně.“

Najdete zde také připomínku Jana Kubiše, který po dokončení poddůstojnické školy sloužil v předválečných letech na Opavsku a přímo na tomto místě. A později, spolu s dalšími parašutisty, spáchal v r. 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.


Témata: stavba
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků