Přišla k bankomatu a zjistila, že si nevybere žádné peníze. Ověřením poté 70letá seniorka z Opavy přišla na to, že jí z účtu zmizelo zhruba půl milionu korun. Okamžitě to nahlásila policii, která díky důkladné práci a stopování pohybu peněz, nakonec vypátrala 30letého podvodníka z Havířova.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Obviněný měl v polovině března kontaktovat paní zasláním SMS zprávy s avízem, že jí bude následně z její banky voláno ohledně účtu. Hovor pak uskutečnila neznámá žena vydávající se za pracovnici banky s tím, že účet paní byl napaden hackery a je nutné učinit opatření."
Důvěřivá seniorka poskytla „na dálku“ veškeré informace ke svému účtu a platební kartě, včetně přístupových údajů a PINu.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Paní zpřístupňovala obdržené kódy potřebné k blokaci fiktivní pracovnici banky, nevědomky jí však tím poskytovala potvrzovací kódy k transakcím. Bez jejího vědomí tak začaly z účtu odcházet na účet jiný různě vysoké částky, od stokorun až po částku převyšující sto tisíc."
Podvodník také s klidem platil z účtu za různé nákupy a služby. Dohromady připravil seniorku o zhruba 500 tisíc korun a dalších 300 tisíc se snažil ještě ukrást, ale to mu zřejmě kvůli přečerpanému limitu nevyšlo. Kriminalistům se podařilo zajistit 120 tisíc korun.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Policisté zjistili informace k totožnosti podezřelého a jeho pohybu. Po předchozím souhlasu státního zástupce ho v dubnu zadrželi. Byl obviněn ze zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, přečinu podvodu a přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací."
Nyní mu hrozí až 8 let vězení. Trestní rejstřík už má plný majetkových trestných činů a podvodů. Proto byl poslán rovnou do vazby.
Před podvodnými telefonáty varují policisté i banky
Popsaná forma podvodu přes mobilní telefon není bohužel ojedinělá. Jedná se o takzvaný Vishing a v poslední době ho docela přibývá. Podvodníci se vydávají za pracovníky banky s tvrzením, že chtějí pomoc klientovi s ochranou účtu před napadením. A pokud lidé po telefonu sdělí někomu své přihlašovací údaje, okradení je nemine.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Cílem volajících je získat Vaše peníze. Uvedené je vhodné připomínat zejména starším osobám, což mohou učinit příbuzní mladšího věku orientující se lépe v dané problematice. Obecně lze doporučit nereagovat na takového hovory a nikdy nesdělovat cizí osobě citlivé a bezpečnostní údaje k platební kartě či online bankovnictví."
Vždy máte možnost kontaktovat svou banku na jejím oficiálním telefonním čísle a tam se informovat o tom, co se děje. Stejně tak se můžete poradit s příbuznými.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Nevolejte na telefonní číslo sdělené neznámým volajícím, ale užijte veřejně dostupný oficiální kontakt. Vhodné je „nemazat“ historii komunikace. V případě jakýchkoliv nejasností jsou Vám k dispozici samozřejmě i policisté na bezplatné tísňové lince 158."