Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavští fyzikové zkoumají energii černých děr

  • Opava,

Opavští fyzikové z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity se dlouhodobě zabývají výzkumem černých děr a spolupracují se středisky světového výzkumu. Jejich nová studie ukazuje, jakou energii mohou tato vesmírná tělesa produkovat a také, jak poznat, zda záření, které únik energie způsobuje, neohrožuje život na Zemi.

Tým tří opavských vědců z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě ve složení Zdeněk Stuchlík, Arman Tursunov a Martin Kološ dokončili vědeckou práci, ve které popisují získávání energie z okolí černých děr. Navazují tak na britského fyzika a nositele Nobelovy ceny Rogera Penrose, který zjistil, že rotující černá díra uvolňuje velké množství energie.


Zdeněk Stuchlík, ředitel Fyzikálního ústavu Slezské univerzity: "Tím , že rotuje, tak generuje z toho magnetického pole také elektrickou komponentu, která je schopna urychlovat částice.“

V okolí rotujících černých děr se pak nachází nabité částice, které z nich unikají pryč.


Arman Tursunov, Výzkumné centrum teoretické fyziky a astrofyziky, Slezská univerzita: "Černé díry s největší pravděpodobně rotují a právě ta rotační energie může být extrahována ven. V případě supermasivní černé díry jde o energie řádově 1055 J, což je asi sto bilionkrát více než energie celé země."

Vědci zjistili, že jde o dva typy záření: jednak je to gama záření a záření podobné tomu kosmickému. Obojí jsou pro civilizace nebezpečná.

Zdeněk Stuchlík, ředitel Fyzikálního ústavu Slezské univerzity: "Zatím se černá díra, která je v centru naší galaxie,  chová nesmírně tiše a kultivovaně. A proto neohrožuje ani vznik života ani život."


Podle opavských fyziků by ale případné nebezpečí mohlo lidstvo znát předem a připravit se na něj. Moderní technika totiž pozorování černých děr poměrně dobře umožňuje. V případě úniku energie bude vidět v okolí černých děr prstence. A podle toho by se dalo odvodit, za jak dlouho doletí zářící částice na zem. Nahlásit chybu


K tématu
Česká distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail