Tým tří opavských vědců z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě ve složení Zdeněk Stuchlík, Arman Tursunov a Martin Kološ dokončili vědeckou práci, ve které popisují získávání energie z okolí černých děr. Navazují tak na britského fyzika a nositele Nobelovy ceny Rogera Penrose, který zjistil, že rotující černá díra uvolňuje velké množství energie.
Zdeněk Stuchlík, ředitel Fyzikálního ústavu Slezské univerzity: "Tím , že rotuje, tak generuje z toho magnetického pole také elektrickou komponentu, která je schopna urychlovat částice.“
V okolí rotujících černých děr se pak nachází nabité částice, které z nich unikají pryč.
Arman Tursunov, Výzkumné centrum teoretické fyziky a astrofyziky, Slezská univerzita: "Černé díry s největší pravděpodobně rotují a právě ta rotační energie může být extrahována ven. V případě supermasivní černé díry jde o energie řádově 1055 J, což je asi sto bilionkrát více než energie celé země."
Vědci zjistili, že jde o dva typy záření: jednak je to gama záření a záření podobné tomu kosmickému. Obojí jsou pro civilizace nebezpečná.
Podle opavských fyziků by ale případné nebezpečí mohlo lidstvo znát předem a připravit se na něj. Moderní technika totiž pozorování černých děr poměrně dobře umožňuje. V případě úniku energie bude vidět v okolí černých děr prstence. A podle toho by se dalo odvodit, za jak dlouho doletí zářící částice na zem.