Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vloni rodilo ve Slezské nemocnici 23 žen s koronavirem, díky lehkému průběhu nemoci nemuseli lékaři řešit komplikace

  • Opava,

V opavské porodnici se během uplynulého roku narodila necelá tisícovka dětí. Zhruba tři procenta rodiček pozitivních na onemocnění Covid-19 musela mít během pobytu v porodnici zvláštní péči. Naštěstí měly všechny ženy lehký průběh onemocnění, takže porod zvládly bez komplikací.

První letošní miminko na sebe nechalo v opavské porodnici dlouho čekat. Ukázalo se až 2. ledna. Chlapec se narodil čínským rodičům žíjícím v Opavě. Jeho čínské jméno je českou obdobou jména Honza. 

Xianfen Liv, rodička: „Bylo to rychlé,  samotný porod trval jen pár minut.“ 

Vloni se v opavské porodnici narodil naprosto stejný počet dětí jako v předešlém roce – 988. Většina z nich spontánní cestou. V 17% případů lékaři kvůli vysokému riziku indikovali budoucím maminkám císařský řez. V poslední době se tady specializují na otáčení plodu, který je uložený v děloze koncem pánevním. Ročně tady registrují 25 takových případů. Otočit miminko v břiše matky se podaří u poloviny z nich.

Alfréd Dörr, primář gynekologicko-porodnického odd., Slezská nemocnice: „Zevními hmaty se otočí hlavička, která je někde pod žeberní krajinou vpravo či vlevo, a konec pánevní se zase dostane na místo hlavičky. Výkon je poměrně spolehlivý. Úspěšnost se celosvětově uvádí kolem 50%, což my dosahujeme.“

Od srpna mají ženy k dispozici speciální vanu pro relaxaci i alternativní porod.

Pavla Hradilíková, staniční sestra porodního sálu, Slezská nemocnice: „Porodní vanu využívají rodičky především v první době porodní. Samozřejmě, je to porodní vana, takže se dá do ní i rodit. Ale zatím máme zkušenost, že ji maminky využívají především v první době porodní.“

Rodičky mohou využívat také další alternativní pomůcky např. gymnastický míč nebo porodní stoličku. Oblíbené jsou také aroma lampy s vonnými oleji.

Tereza Korbel, porodní asistentka, Slezská nemocnice: „Důležitá věc ta trpělivost u porodu. Každý porod je jiný, každý má svůj mechanismus.“

Zvláštní péče se dostává ženám, které jsou při příjmu do porodnice pozitivní na koronavirus.

Alfréd Dörr, primář gynekologicko-porodnického odd., Slezská nemocnice: „Máme vyčleněny porodní pokoje, kde je tato rodička před porodem, a po porodu 2-3 hodiny. Pak se přesouvá i s dítětem na jiné covidové lůžko na oddělení.“

Personál musí při péči o takové pacientky využívat ochranné prostředky. Každá návštěva personálu na pokoji se tak neobejde bez speciálního oblečení. Porodní asistentky to už berou jako rutinu. Oblékání je pro ně záležitostí několika desítek vteřin.

Petra Stebelová, porodní asistentka, Slezská nemocnice: „Mám na sobě jednu zástěru, teď si nasazuji návleky na boty. Následně budu pokračovat oblečením další zástěry. Čepky na hlavu a nasazením dvou rukavic a také ochranného štítu.“

Rodiček pozitivních na onemocnění covid-19 přijali v porodnici během loňského roku 23. Všechny ženy měly lehký průběh nemoci a porod zvládly bez komplikací. 



Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy