Renesanční zámek ze 17. století už 20 let postupně opravuje starostka Věra Burdová. A zdá se, že je to nekonečný příběh. Peníze v pěti milionovém obecním rozpočtu se na tyto investice hledají jen těžko. Obec se proto musí spoléhat na dotace. O příspěvek z programu Podpory obnovy kulturních památek žádá každý rok. Letos jej ale ministerstvo kultury kvůli škrtům v rozpočtu zrušilo.
V budově zámku sídlí obecní úřad, potraviny a knihovna. V části jsou skladovací prostory. V posledních letech tady díky dotacím vyměnili dveře a opravili část fasády. Největší investicí byla předloňská přestavba šrotovníku na komunitní centrum. V tomto roce měla přijít na řadu oprava kleneb nad okny v přízemí. Pomoci měly také peníze ze zrušeného programu na obnovu kulturních památek, o které může obec požádat prostřednictvím statutárního města Opavy.
O tyto finance se vždy dělí několik žadatelů. Stát dává 80% z celkové ceny projektu. Peníze jsou potřeba především na opravy církevních objektů, ale také třeba technických budov či soch.
Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: Tím, že to jsou kulturní památky, tak vždycky musí investor poptat resturátora s licencí. Takže náklady jsou na to vysoké. A myslím, že by je měl stát kompenzovat.“
Na Opavsku se nachází 240 kulturních památek. Mnohé z nich nejsou v dobrém stavu a potřebují rekonstrukci.
Obce z Opavská se do projektu Podpory obnovy kulturních památek zapojují pravidelně od roku 2008. Stát jim přispěl na rekonstrukce historických objektů téměř 10 miliony korun.