Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pandemie poznamenala žáky i studenty. Projektový den ukázal, jak psychické potíže řešit

  • Opava,

Pandemie koronaviru dopadá nejen na fyzické zdraví, ale také na to mentální. Půl roku zavřené školy a omezení sociálního kontaktu zásadně ovlivnilo životy žáků a studentů škol. Mnozí se kvůli tomu začali potýkat s psychickými potížemi. Tento problém otevřeli na Slezském gymnáziu. Odborníci, ale i sami studenti a učitelé přednášeli o psychických onemocnění a také o tom, jak jim předcházet.

Půl roku zavřené školy, online výuka a život omezený na obrazovku počítače, chybějící sdílení svých pocitů s vrstevníky. Tak vypadal život školou povinných v loňském roce. 

Tadeáš Horníček, student Slezského gymnázia v Opavě: „Pro mne byl nejhorší ten první měsíc, který jsem musel trávit doma s rodiči, na což jsem nebyl zvyklý.“
Kristýna Sýkorová, studentka Slezského gymnázia v Opavě: „Měli jsme strach, že se nedokážeme začlenit do kolektivu zpátky.“

Před koncem loňského školního roku se do lavic mnohdy vrátili úplně jiní studenti a žáci. A podle odhadů učitelů až polovina z nich nebyla v psychické pohodě. Objevily se úzkosti, deprese nebo sociální fobie.

V rámci přednáškového Dne D se proto na Slezském gymnáziu věnovali duševnímu zdraví. Z přednášek se dozvěděli o nejrůznějších duševních onemocněních, jak se projevují a také jak se léčí. Kdy a jak vyhledat pomoc psychologa. A slyšeli doporučení, jak je řešit a také jak jim předcházet.

Benedikt Říčný, psycholog: „To ústřední poselství je o tom, že je v pořádku o duševním zdraví mluvit, s duševním zdravím něco dělat a primárně o duševní zdraví je třeba pečovat.“

Mnohé se studenti dověděli také o nejrůznějších způsobech relaxace, která je účinnou prevencí duševních onemocnění. Lektorka jógy zase připomněla důležitost správného dýchání, které si mohl každý vyzkoušet také v praxi.

Jedna z učeben se změnila na výtvarný ateliér. Studenti se tady  seznámili s arteterapií. Po krátkém úvodu se pustili do práce. Mohli ztvárnit své momentální pocity s pomocí hlíny či barev.

Studenti a pedagogové, kteří přednášky o duševním zdraví připravili, teď zpracují jednotlivá témata do metodické příručky s pracovními listy, která může sloužit jako návod, jak vnést toto téma do škol.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy