Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ukrajinští školáci se pustili s odhodláním do výuky češtiny

  • Opava,

Děti ukrajinských uprchlíků se zapojily do školní výuky. V Opavě jde prozatím pouze o osm žáků z prvního stupně. Očekává se, že se jejich počet bude zvyšovat. V Česku je povinná devítiletá školní docházka. A to musí cizinci, kteří tady chtějí zůstat déle než tři měsíce, akceptovat.


Ještě před několika dny šlapali s aktovkou do školy na Ukrajině. Teď, o stovky kilometrů dál, v Opavě, zažívají svou premiéru v české škole. Maxim, Anuška a sourozenci Jura a Anna.

Tamara, matka nově přijatých žáků: Děti se těšily. Vstaly dnes už v pět ráno a každých pět minut se ptaly. Mami, už půjdeme? Byli strašně rádi.“

Každé dopoledne se čtveřice nových žáků schází prozatím ve školním klubu a učí se česky.

Děti se nejprve učí češtinu - základní slovíčka, pozdravy i krátké věty.

Anna: „Přijela jsem z Ukrajiny. Učit se česky je pro mne trochu těžké.“

Simona Horáková, ředitelka ZŠ E. Beneše: „Chtěli bychom je dát do kmenových tříd, v tom ročníku, který opustili na Ukrajině.“

Zatímco v některých školách ukrajinští žáci nejdříve pilují český jazyk, jinde usedli hned do lavic mezi své vrstevníky. A dorozumívání řeší za pochodu.

Johannes, žák ZŠ Nový svět v Opavě: „Měli jsme překladač, ale pak jsme se dorozumívali anglicky.“

Jedenáctiletý Saša vyprávěl svým českým spolužákům o své zemi i škole. A přestože způsob výuky je v této škole s Montessori  pedagogikou poněkud jiný, než jaký zná z Ukrajiny, líbí se mu tady.

Saša: „Mě se ve škole moc líbí. Liší se to tady od ukrajinských škol. Máte tady jiný systém výuky. My na hodinách jen jen sedíme v lavicích. Tady je to volnější“

Do opavských škol se prozatím zapsala pouze desítka ukrajinských dětí z I. stupně. Očekává se, že jejich bude přibývat. Míst je prozatím dost.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy