Jak jezdit hromadnou dopravou? Kde zapsat děti do školy? Kde sehnat tenisky nebo bundu? To jsou jen některé otázky, na které chtějí znát odpověď uprchlíci z válkou zmítané Ukrajiny, kteří se usadili v Opavě. Zorientovat se v cizí zemi, s cizím jazykem, pomáhají dobrovolníci.
Magdaléna Hájková, dobrovolník, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita „Nemají konkrétní osobu, na kterou by se obraceli, když něco potřebují, která by jim dala základní vhled či informace pro to, aby se zorientovali v prostředí.“
Dobrovolníci přicházejí za uprchlíky pravidelně. Mnozí z nich na ně už čekají, aby se mohli zeptat na to, co je zajímá.
Tamara: „Ptala jsem se, jak se zde jezdí veřejnou dopravou. Kde nastoupit a vystoupit.“
Většina lidí z Ukrajiny odešla narychlo, často s jedním zavazadlem se základními věcmi. Dobrovolníci pomáhají sehnat třeba chybějící tenisky, bundy či hygienické potřeby.
Renáta Hoffmannová, dobrovolník „Nejčastěji zajišťujeme materiální pomoc: oblečení, léky, potřeby pro děti. Často nemají ani peníze. A ani neví, kde co koupit. Nezají jazyk.“
Společné trávení volného času nabízejí studenti Slezského gymnázia.
Kamila Tkáčová, učitelka, Slezské gymnázium v Opavě: „Studenti vytvořili skupinky, které garantují určitou aktivitu. Ať to jsou vycházky, hry, kreslení.“
Studentka ekonomie Yelyzaveta se se svými českými vrstevníky vypravila ven.
Yelyzaveta: „Chtěla bych vidět centrum města i přírodu.“
Petr Sedláček, dobrovolník, Slezské gymnázium v Opavě: „Snažíme se bavit spolu co nejvíc. Komunikujeme v angličtině. Ale umíme i rusky.“
Pomáhali i fanoušci Slezského fotbalového klubu na posledním domácím druholigovém zápase.
Roman Kovář, místopředseda představenstva Slezský FC Opava: „Nechali jsme udělat speciální trička se znakem Ukrajiny, které měly oba týmy. Jak Třinec tak Opava.“
Výtěžek z jejich prodeje poputuje na dovybavení jednoho z hotelů, kde jsou uprchlíci ubytováni. Chybí tady lednice, mirovlnka nebo vysavač.