Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti ZUŠ Opava ozdobili veřejný prostor

Opava |

Opavu oživil II. ročník Letní dílny architektury. Žáci ZUŠ ozdobili veřejný prostor několika instalacemi. Pracovali pod vedením architekta a učitele Michala Poláše. Ten akci přiblíží v rozhovoru.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Poprvé žáci ZUŠ umělecké školy zasáhli do veřejného prostoru vloni: vyrobili lavičku, pódium pro veřejná vystoupení, skateboardovou rampu nebo ozdobili budovu Slezanky. Některé z těchto realizací jste vylepšovali i letos.

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Je to přesně tak. Chtěli jim dát nový život, nový impuls, aby lidi ve městě viděli, co se s těmi původními instalacemi děje. Jsou relativně provizorní, je to jen dřevo. Takže je potřeba mu věnovat pozornost. Lidé mají přirozenou schopnost věci trochu pokreslit a dát tam svou vrstvu. Takže my jsme ji odstranili, znova jsme je natřeli. Pojali jsme to jako workshop s dětmi ze ZUŠ. A na výsledek se můžete přijít podívat.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: K těmto místům s instalacemi jste nyní přidali další dvě. Nová je lavička u kostela sv. Janů a pak dotvoření nároží u Dolního náměstí Proč jste vybrali právě tato místa a instalace?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava„Jedno to místo je odkaz na minulý rok, kdy studentka Julie Bogdany z ZUŠ zpracovávala nároží v Opavě. Udělala plakát a konstrukci, ke které přidala estetickou část. „Druhá, větší realizace je s absolventy, kteří jsou nyní v 1. ročníku na fakultě architektury. Ti vytvořili naproti kostela sv. Janů lavičku s výstavní plochou, která je velmi univerzální. Také během workshopu jsme přicházeli na to, jak univerzální to může být. Byli jsme překvapeni, že jsme vše za dva dny zvládli udělat, a také tím, jak to funguje v prostoru.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jednotlivé realizace jste zvládli během několika dnů. Ovšem tomu předcházela podrobná příprava, která byla jistě delší. Je to tak?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: Určitě. Především tato „lavičko - plocha“ tady ta příprava probíhala on- line. Jednak se spolkem architektury města, s mladými architekty, s D. Halátkem, který se k dílu vyjadřoval v souvislosti s umístěním před kostelem sv. Janů a pak také nám s tím pomáhala K. Skalíková. Takže probíhaly rozsáhlé diskuse. Nejdříve byly tři návrhy, pak se vybral jeden. Autoři všech návrhů utvořili jeden tým a vlastními silami to tady zrealizovali.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jsou v Opavě ještě další místa, která by zasloužila ozdobit?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Určitě tady ta místa jsou. Opava má velký deficit co se týká náplavky a prostoru kolem řeky. Tam by se dalo zasáhnout. Uvnitř města jsou také ještě prostory, kam by se dalo vstoupit. Ale zase toho nesmí být moc. Já myslím, že lidé potřebují čas na to se s instalacemi sžít. Je to neformální způsob využívání prostoru a zbytek by měl být tvořený standardním městským mobiliářem.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Se svými žáky hodně o prostoru kolem nás mluvíte. Jak veřejný prostor v centru Opavy vnímají? Co si o něm myslí?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Já si myslím, že se jej učí v první řadě vnímat. Mají k němu, samozřejmě, výhrady. Některé jsou založeny na základních pocitech, které z města mají. Některé jsou založeny na tom, když se o veřejném prostoru bavíme, tak se dotýkají reklamy. O tom mluvíme často a toho si všímají. To je v Opavě významný problém, jak se s reklamou v centru města zachází. A když probíhá nějaká architektonická soutěž, tak se o tom také se studenty bavím.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Projekty, které jste realizovali vloni, si lidé oblíbili a co víc, hojně je využívali. A tím určitě splnily svůj smysl.

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Moc děkujeme a jsme rádi, jakým způsobem byly naše práce přijaty. A doufám, že budeme pokračovat. Dá se říci, že nejvýraznější instalací je lavička pod ptačím vrchem. Snad za 20 vteřin od toho, co jsme ji tam postavili, si na ni přešel sednout pán. Tak doufám, že ty nové věci najdou své využití a že je lidé přijmou za své.“
Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek pracuje na další změně územního plánu

6. července 2023 15:27 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Letošní rok vstoupily v platnost nové změny stavebního zákona. Pro obce to znamená, že budou muset také provést standardizaci územních plánů. Aby byly v rámci celé země jednotné. Ve Frýdku-Místku už na tom začali pracovat. Při té příležitosti územní plán i upraví.

Frýdek-Místek připravuje revitalizaci prostoru u bývalého válcovenského kulturního domu

6. července 2023 12:23 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Prostor kolem Kulturního domu Frýdek čeká výrazná proměna. Po technické ani estetické stránce už plochy kolem nevyhovují a jsou ve velmi špatném stavu. Kompletní revitalizace by měla začít ještě letos hotová bude v průběhu příštího roku.

Neobvyklá výstava objektů ve veřejném prostoru byla zahájena v Rýmařově za přítomnosti Jindřicha Štreita

7. srpna 2023 9:15 | Celý MS kraj | Karel Soukop

K odvážnému experimentu se odhodlalo město Rýmařov odhalením objektů Lubomíra Dostála v centru města. Instalované velké objekty budí diskuzi a různé názory na jejich smysl a podstatu. Každopádně jde o neobvyklé výtvarné změní ve veřejném prostoru.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Opavané si v rámci Dne Země prohlédli ČOV. Díky mikroorganismům je voda opět čistá za jeden a půl dne

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

17. dubna 2024 18:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

V Sudicích si připomněli 79 let od finální fáze ostravsko-opavské operace

17. dubna 2024 18:16 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

17. dubna 2024 18:07 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

V Sudicích začaly oslavy 79. výročí osvobození. Vzpomínalo se u Památníku osvobození sovětskou armádou

16. dubna 2024 8:53 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

15. dubna 2024 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

Studenti ZUŠ Opava ozdobili veřejný prostor
Vydáno 2. července 2022 16:09, Opava, Katka Geryková
Opavu oživil II. ročník Letní dílny architektury. Žáci ZUŠ ozdobili veřejný prostor několika instalacemi. Pracovali pod vedením architekta a učitele Michala Poláše. Ten akci přiblíží v rozhovoru.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Poprvé žáci ZUŠ umělecké školy zasáhli do veřejného prostoru vloni: vyrobili lavičku, pódium pro veřejná vystoupení, skateboardovou rampu nebo ozdobili budovu Slezanky. Některé z těchto realizací jste vylepšovali i letos.

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Je to přesně tak. Chtěli jim dát nový život, nový impuls, aby lidi ve městě viděli, co se s těmi původními instalacemi děje. Jsou relativně provizorní, je to jen dřevo. Takže je potřeba mu věnovat pozornost. Lidé mají přirozenou schopnost věci trochu pokreslit a dát tam svou vrstvu. Takže my jsme ji odstranili, znova jsme je natřeli. Pojali jsme to jako workshop s dětmi ze ZUŠ. A na výsledek se můžete přijít podívat.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: K těmto místům s instalacemi jste nyní přidali další dvě. Nová je lavička u kostela sv. Janů a pak dotvoření nároží u Dolního náměstí Proč jste vybrali právě tato místa a instalace?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava„Jedno to místo je odkaz na minulý rok, kdy studentka Julie Bogdany z ZUŠ zpracovávala nároží v Opavě. Udělala plakát a konstrukci, ke které přidala estetickou část. „Druhá, větší realizace je s absolventy, kteří jsou nyní v 1. ročníku na fakultě architektury. Ti vytvořili naproti kostela sv. Janů lavičku s výstavní plochou, která je velmi univerzální. Také během workshopu jsme přicházeli na to, jak univerzální to může být. Byli jsme překvapeni, že jsme vše za dva dny zvládli udělat, a také tím, jak to funguje v prostoru.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jednotlivé realizace jste zvládli během několika dnů. Ovšem tomu předcházela podrobná příprava, která byla jistě delší. Je to tak?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: Určitě. Především tato „lavičko - plocha“ tady ta příprava probíhala on- line. Jednak se spolkem architektury města, s mladými architekty, s D. Halátkem, který se k dílu vyjadřoval v souvislosti s umístěním před kostelem sv. Janů a pak také nám s tím pomáhala K. Skalíková. Takže probíhaly rozsáhlé diskuse. Nejdříve byly tři návrhy, pak se vybral jeden. Autoři všech návrhů utvořili jeden tým a vlastními silami to tady zrealizovali.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jsou v Opavě ještě další místa, která by zasloužila ozdobit?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Určitě tady ta místa jsou. Opava má velký deficit co se týká náplavky a prostoru kolem řeky. Tam by se dalo zasáhnout. Uvnitř města jsou také ještě prostory, kam by se dalo vstoupit. Ale zase toho nesmí být moc. Já myslím, že lidé potřebují čas na to se s instalacemi sžít. Je to neformální způsob využívání prostoru a zbytek by měl být tvořený standardním městským mobiliářem.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Se svými žáky hodně o prostoru kolem nás mluvíte. Jak veřejný prostor v centru Opavy vnímají? Co si o něm myslí?

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Já si myslím, že se jej učí v první řadě vnímat. Mají k němu, samozřejmě, výhrady. Některé jsou založeny na základních pocitech, které z města mají. Některé jsou založeny na tom, když se o veřejném prostoru bavíme, tak se dotýkají reklamy. O tom mluvíme často a toho si všímají. To je v Opavě významný problém, jak se s reklamou v centru města zachází. A když probíhá nějaká architektonická soutěž, tak se o tom také se studenty bavím.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Projekty, které jste realizovali vloni, si lidé oblíbili a co víc, hojně je využívali. A tím určitě splnily svůj smysl.

Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Moc děkujeme a jsme rádi, jakým způsobem byly naše práce přijaty. A doufám, že budeme pokračovat. Dá se říci, že nejvýraznější instalací je lavička pod ptačím vrchem. Snad za 20 vteřin od toho, co jsme ji tam postavili, si na ni přešel sednout pán. Tak doufám, že ty nové věci najdou své využití a že je lidé přijmou za své.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000032176/studenti-zus-opava-ozdobili-verejny-prostor