Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Poprvé žáci ZUŠ umělecké školy zasáhli do veřejného prostoru vloni: vyrobili lavičku, pódium pro veřejná vystoupení, skateboardovou rampu nebo ozdobili budovu Slezanky. Některé z těchto realizací jste vylepšovali i letos.
Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Je to přesně tak. Chtěli jim dát nový život, nový impuls, aby lidi ve městě viděli, co se s těmi původními instalacemi děje. Jsou relativně provizorní, je to jen dřevo. Takže je potřeba mu věnovat pozornost. Lidé mají přirozenou schopnost věci trochu pokreslit a dát tam svou vrstvu. Takže my jsme ji odstranili, znova jsme je natřeli. Pojali jsme to jako workshop s dětmi ze ZUŠ. A na výsledek se můžete přijít podívat.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: K těmto místům s instalacemi jste nyní přidali další dvě. Nová je lavička u kostela sv. Janů a pak dotvoření nároží u Dolního náměstí Proč jste vybrali právě tato místa a instalace?
Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Jedno to místo je odkaz na minulý rok, kdy studentka Julie Bogdany z ZUŠ zpracovávala nároží v Opavě. Udělala plakát a konstrukci, ke které přidala estetickou část. „Druhá, větší realizace je s absolventy, kteří jsou nyní v 1. ročníku na fakultě architektury. Ti vytvořili naproti kostela sv. Janů lavičku s výstavní plochou, která je velmi univerzální. Také během workshopu jsme přicházeli na to, jak univerzální to může být. Byli jsme překvapeni, že jsme vše za dva dny zvládli udělat, a také tím, jak to funguje v prostoru.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jednotlivé realizace jste zvládli během několika dnů. Ovšem tomu předcházela podrobná příprava, která byla jistě delší. Je to tak?
Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: Určitě. Především tato „lavičko - plocha“ tady ta příprava probíhala on- line. Jednak se spolkem architektury města, s mladými architekty, s D. Halátkem, který se k dílu vyjadřoval v souvislosti s umístěním před kostelem sv. Janů a pak také nám s tím pomáhala K. Skalíková. Takže probíhaly rozsáhlé diskuse. Nejdříve byly tři návrhy, pak se vybral jeden. Autoři všech návrhů utvořili jeden tým a vlastními silami to tady zrealizovali.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jsou v Opavě ještě další místa, která by zasloužila ozdobit?
Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Určitě tady ta místa jsou. Opava má velký deficit co se týká náplavky a prostoru kolem řeky. Tam by se dalo zasáhnout. Uvnitř města jsou také ještě prostory, kam by se dalo vstoupit. Ale zase toho nesmí být moc. Já myslím, že lidé potřebují čas na to se s instalacemi sžít. Je to neformální způsob využívání prostoru a zbytek by měl být tvořený standardním městským mobiliářem.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Se svými žáky hodně o prostoru kolem nás mluvíte. Jak veřejný prostor v centru Opavy vnímají? Co si o něm myslí?
Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Já si myslím, že se jej učí v první řadě vnímat. Mají k němu, samozřejmě, výhrady. Některé jsou založeny na základních pocitech, které z města mají. Některé jsou založeny na tom, když se o veřejném prostoru bavíme, tak se dotýkají reklamy. O tom mluvíme často a toho si všímají. To je v Opavě významný problém, jak se s reklamou v centru města zachází. A když probíhá nějaká architektonická soutěž, tak se o tom také se studenty bavím.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Projekty, které jste realizovali vloni, si lidé oblíbili a co víc, hojně je využívali. A tím určitě splnily svůj smysl.
Michal Poláš, učitel, ZUŠ Opava: „Moc děkujeme a jsme rádi, jakým způsobem byly naše práce přijaty. A doufám, že budeme pokračovat. Dá se říci, že nejvýraznější instalací je lavička pod ptačím vrchem. Snad za 20 vteřin od toho, co jsme ji tam postavili, si na ni přešel sednout pán. Tak doufám, že ty nové věci najdou své využití a že je lidé přijmou za své.“