Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava zavádí dobrovolné třídění kuchyňského odpadu

  • Opava,

Město Opava rozjelo unikátní projekt sběru kuchyňského odpadu. Chce tak naučit lidi, jak správně recyklovat přímo v kuchyni. Již brzy bude sběr kuchyňského odpadu povinný pro celou Českou republiku.

Desítky brigádníků a zaměstnanců města v uplynulých dnech rozdávali obyvatelům sídliště Kateřinky-západ speciální kyblíky. Dohromady jich bylo 2900. Budou sloužit pro sběr kuchyňského odpadu neboli gastroodpadu.

Petr Popadinec (ANO), uvolněný radní, Magistrát Opava: "A jakékoliv třídění odpadu, kdy naučíme ty lidi třídit je jenom přínosem, protože poplatky za ukládání směsného odpadu se stáje zkrátka zvedají a zvedají a dostáváme se do úplně jiných dimenzí a město to stojí nemalé náklady."

Město chce tak postupně dostat kyblíky do všech sídlišť. Podobná akce proběhla loni na sídlišti Olomoucká, kdy dostalo nádoby na gastroodpad 90 domácností.

Jiří Vaníček, ved. odd. Životního prostředí, Magistrát Opava: "Od té doby za 13 měsíců se sebralo zhruba 80 tun kuchyňských odpadů. Teď od začátku dubna letošního roku jsme do sídlišť Kateřiny, Kylešovice a do některých menších dali dalších 90 nádob."
Petr Popadinec (ANO), uvolněný radní, Magistrát Opava: "Výhledem je to, aby to bylo celoplošně v celé Opavě. Víceméně, abych to upřesnil, bude se to jednat hlavně těch sídlištích a tady v těchto lokalitách, kde ti lidé nemají možnost jak třeba na vesnicích nebo v městských částech nějak ten svůj kuchyňský odpad likvidovat jiným způsobem."

Do akce se přihlásili brigádníci i zaměstnanci města z oddělení životního prostředí. Každý rozdal 80 kyblíků za den. Cílem je naučit lidi, jaké odpadky patří do bioodpadu a jaké do gastroodpadu.

obyvatelka sídliště Kateřinky: "Ráda třídím odpady, akorát teda toho místa tady v tom paneláku je na to málo, takže tyto kyblíky na to budou úplně skvělé."
Petr Popadinec (ANO), uvolněný radní, Magistrát Opava: "Navíc se nám stávalo, že tam máme dané také i tzv. hnědé kontejnery na bioodpad a stávalo se nám, že lidé dávali tento kuchyňský odpad do bioodpadu a de facto docházelo ke znehodnocení a společnost, která by mohla z toho dělat kompost, tady toto zařazovala do směsného odpadu, tzn. že nám se stále zvedal počet kilogramů směsného odpadu."
Jiří Vaníček, ved. odd. Životního prostředí, Magistrát Opava: "Letos se budeme ucházet o dotaci z moravskoslezského kraje, kdy výzva bude zanedlouho vypsaná a rádi bychom na tento projekt, který nás jako město Opavu stojí asi 300 tisíc korun, abychom dostali dotaci."

Do nádoby na bioodpad patří jen například zbytky zeleniny, ovoce a také bioodpad ze zahrady jako tráva, listí nebo drobné větve. Součástí gastroodpadu pak už jsou i vedle zbytků zeleniny či ovoce také menší kosti, syrové maso nebo potraviny po datu spotřeby.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy