Den oslav, sdílené radosti a respektu k základnímu uměleckému vzdělání. Na zhruba devět set žáků se vystřídalo na třech scénách, ve Smetanových sadech, na zahradě základní umělecké školy a ve Slezském zemském muzeu.
Celý festival začal u arkád v Bedřichových sadech, kde probíhala derniéra výstavy Každý může být chvíli anděl. Sešlo se zde na 150 dětí z výtvarného oboru, které vytvořily červený průvod. Symbolem opavského festivalu byla totiž červená barva v různých odstínech od oranžové po růžovou.
Každá třída výtvarného oboru si zvolila své vlastní téma. Například uprostřed průvodu šla skupina studentů v maskách či kloboucích kapybary a vlajkou s názvem průvodu: Cantabile.
Kromě kapybary se v průvodu objevili andělé, čerti, muchomůrky a další pohádkové postavy. Nápad stylizovat všechno do červené barvy vznikal delší dobu a řešilo se také, jakým způsobem se letos budou žáci zušky prezentovat. Původně to měla být módní přehlídka, ta se ale přerodila v pestrý průvod masek doprovázený bubenickým orchestrem. Ve Smetanových sadech se představil taneční obor se svými nejlepšími choreografiemi, které sklízely úspěchy v průběhu celého školního roku.
Do 7. ročníku celorepublikové akce ZUŠ Open festival se zapojilo 439 základních uměleckých škol. Na ZUŠ Open v Opavě se zapojilo dle odhadů na 900 dětí z tanečního, hudebního a výtvarného oboru.