Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ZUŠ Open v Opavě proběhl v červeném kabátě, nechyběl tanec, hudba nebo pochod městem

Opava |

Žáci ze všech oborů opavské zušky se představili na happeningu Colours of ZUŠ. Kromě pochodu napříč centrem Opavy proběhlo několik koncertů a vystoupení na třech různých místech ve městě. Akce proběhla v rámci celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open.

Den oslav, sdílené radosti a respektu k základnímu uměleckému vzdělání. Na zhruba devět set žáků se vystřídalo na třech scénách, ve Smetanových sadech, na zahradě základní umělecké školy a ve Slezském zemském muzeu.

Lukáš Poledna, ředitel, ZUŠ Opava: "Na té hlavní scéně propagujeme naše největší orchestry. Na zahradě základní umělecké školy máme spíš menší orchestry a ve Slezském zemském muzeu jsou spíš komornější díla. Sólisté a malé ansámbly."

Celý festival začal u arkád v Bedřichových sadech, kde probíhala derniéra výstavy Každý může být chvíli anděl. Sešlo se zde na 150 dětí z výtvarného oboru, které vytvořily červený průvod. Symbolem opavského festivalu byla totiž červená barva v různých odstínech od oranžové po růžovou.

Anna Chevale, učitelka výtvarného oboru, ZUŠ Opava:  “Člověk celý v červeném by normálně nevyrazil do ulice. Je to spíš počin, jak se v tom člověk cítí. Může to doplnit ještě malováním na obličej s dětmi a děti tady mají ještě plyšáky na červeno, takže je to komplet. Jako když se člověk ocitne v nějakém jiném prostředí.”

Každá třída výtvarného oboru si zvolila své vlastní téma. Například uprostřed průvodu šla skupina studentů v maskách či kloboucích kapybary a vlajkou s názvem průvodu: Cantabile.

Anna Chevale, učitelka výtvarného oboru, ZUŠ Opava: “To byla skupinka žáků od paní zástupkyně Janíkové. Nevím, jestli jste postřehli, ale teď mezi děckama jede kapybara, zvířátko. Takže oni si to pojali jako kapybárie myslím a všechno to stylizovali kolem té kapybary.”

Kromě kapybary se v průvodu objevili andělé, čerti, muchomůrky a další pohádkové postavy. Nápad stylizovat všechno do červené barvy vznikal delší dobu a řešilo se také, jakým způsobem se letos budou žáci zušky prezentovat. Původně to měla být módní přehlídka, ta se ale přerodila v pestrý průvod masek doprovázený bubenickým orchestrem. Ve Smetanových sadech se představil taneční obor se svými nejlepšími choreografiemi, které sklízely úspěchy v průběhu celého školního roku.

Adéla Baierová, žákyně tanečního oboru: “Je to náš poslední rok, takže jsme to tady na zuš open ukázali a budeme tančit ještě s jedním vystoupení. Bude se jmenovat Surviver. Cvičili jsme to zhruba od minulého roku a teďka jsme přišli s něčím novějším, což se mi třeba líbí víc, protože je to modernější tanec.”
Lukáš Poledna, ředitel, ZUŠ Opava: "Očekávali jsme trochu menší účast, ale opak je pravdou. Například teď na vystoupení tanečního oboru bylo naprosto narváno.”

Do 7. ročníku celorepublikové akce ZUŠ Open festival se zapojilo 439 základních uměleckých škol. Na ZUŠ Open v Opavě se zapojilo dle odhadů na 900 dětí z tanečního, hudebního a výtvarného oboru.

Nahlásit chybu


K tématu

ZUŠ Bruntál se prezentovala na náměstí v Bruntále v rámci celorepublikové akce ZUŠ Open

5. června 2023 11:21 | Bruntál | Karel Soukop

Krásný hudební pátek zažilo centrum Bruntálu díky zdejší Základní umělecké škole. Ta zde představila celou škálu své činnosti. Diváci byli svědky hudebních vystoupení jednotlivců i sborů a žáci předvedli své umění na různé hudební nástroje.

Novojičínský park byl jedinečnou scénou festivalu ZUŠ Open

25. května 2023 9:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Smetanovy sady v Novém Jičíně se staly jednou velkou scénou pro hudbu, tanec i výtvarné umění. Konala se zde akce ZUŠka jako na dlani, a to v rámci celorepublikového festivalu ZUŠ Open.

ZUŠ Opava letos slaví 100. výročí založení. Oslavy zahájila dvěma výjimečnými koncerty s Ivou Bittovou

14. ledna 2024 18:32 | Opava | Yvona Fajtová

ZUŠ Opava letos slaví 100 let od svého otevření. Oslavy zahájila dvěma výjimečnými koncerty s bývalou absolventkou školy, známou zpěvačkou, houslistkou a herečkou Ivou Bittovou.


Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Dnes 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Dnes 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Dnes 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

V opavských Městských sadech a na hřbitově jsou nové informační panely

17. května 2024 11:11 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Městských sadechv Opavě byly nainstalovány nové informační panely. Nahradily původní 3, na kterých už se podepsal zub času. Čtvrtý se do sadů přesunul z Kolofíkova nábřeží, kde ho lidé moc nevyužívali. Další nový panel pomáhá s orientací na městském hřbitově.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

Osmáci a deváťáci z Opavska si zasoutěžili na posilovacích strojích. TrojBoje se zůčastnilo na 200 žáků

15. května 2024 16:08 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Školáci z Opavska se už potřetí utkali v TrojBoji. Soutěž ve třech disciplínách na veslařském, cyklistickém a běžkařském trenažéru uspořádalo Středisko volného času Opava a určena byla žákům 8. a 9. tříd.

V Opavě byly nainstalovány nové informační panely. Najdete je na městském hřbitově a v Městských sadech

15. května 2024 16:03 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Městských sadech byly nainstalovány nové informační panely. Nahradily původní 3, na kterých už se podepsal zub času. Čtvrtý se do sadů přesunul z Kolofíkova nábřeží, kde ho lidé moc nevyužívali.

Školáci z Opavska se utkali v TrojBoji. Posilovací stroje jim daly zabrat

15. května 2024 9:01 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Školáci z Opavska se už potřetí utkali v TrojBoji. Soutěž ve třech disciplínách na veslařském, cyklistickém a běžkařském trenažéru uspořádalo Středisko volného času Opava a určena byla žákům 8. a 9. tříd.

V Opavě diskutovali se studenty i širokou veřejností politici kandidujících stran do EP

13. května 2024 9:42 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže patří mezi nejstarší v Česku. Vzniklo už v roce 2002 a od té doby pravidelně pořádá předvolební debaty. Začalo komunálními, přes krajské a republikové a letos úplně poprvé i do Evropského parlamentu.

ZUŠ Open v Opavě proběhl v červeném kabátě, nechyběl tanec, hudba nebo pochod městem
Vydáno 14. června 2023 16:50, Opava, Adéla Pluhaříková
Žáci ze všech oborů opavské zušky se představili na happeningu Colours of ZUŠ. Kromě pochodu napříč centrem Opavy proběhlo několik koncertů a vystoupení na třech různých místech ve městě. Akce proběhla v rámci celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open.

Den oslav, sdílené radosti a respektu k základnímu uměleckému vzdělání. Na zhruba devět set žáků se vystřídalo na třech scénách, ve Smetanových sadech, na zahradě základní umělecké školy a ve Slezském zemském muzeu.

Lukáš Poledna, ředitel, ZUŠ Opava: "Na té hlavní scéně propagujeme naše největší orchestry. Na zahradě základní umělecké školy máme spíš menší orchestry a ve Slezském zemském muzeu jsou spíš komornější díla. Sólisté a malé ansámbly."

Celý festival začal u arkád v Bedřichových sadech, kde probíhala derniéra výstavy Každý může být chvíli anděl. Sešlo se zde na 150 dětí z výtvarného oboru, které vytvořily červený průvod. Symbolem opavského festivalu byla totiž červená barva v různých odstínech od oranžové po růžovou.

Anna Chevale, učitelka výtvarného oboru, ZUŠ Opava:  “Člověk celý v červeném by normálně nevyrazil do ulice. Je to spíš počin, jak se v tom člověk cítí. Může to doplnit ještě malováním na obličej s dětmi a děti tady mají ještě plyšáky na červeno, takže je to komplet. Jako když se člověk ocitne v nějakém jiném prostředí.”

Každá třída výtvarného oboru si zvolila své vlastní téma. Například uprostřed průvodu šla skupina studentů v maskách či kloboucích kapybary a vlajkou s názvem průvodu: Cantabile.

Anna Chevale, učitelka výtvarného oboru, ZUŠ Opava: “To byla skupinka žáků od paní zástupkyně Janíkové. Nevím, jestli jste postřehli, ale teď mezi děckama jede kapybara, zvířátko. Takže oni si to pojali jako kapybárie myslím a všechno to stylizovali kolem té kapybary.”

Kromě kapybary se v průvodu objevili andělé, čerti, muchomůrky a další pohádkové postavy. Nápad stylizovat všechno do červené barvy vznikal delší dobu a řešilo se také, jakým způsobem se letos budou žáci zušky prezentovat. Původně to měla být módní přehlídka, ta se ale přerodila v pestrý průvod masek doprovázený bubenickým orchestrem. Ve Smetanových sadech se představil taneční obor se svými nejlepšími choreografiemi, které sklízely úspěchy v průběhu celého školního roku.

Adéla Baierová, žákyně tanečního oboru: “Je to náš poslední rok, takže jsme to tady na zuš open ukázali a budeme tančit ještě s jedním vystoupení. Bude se jmenovat Surviver. Cvičili jsme to zhruba od minulého roku a teďka jsme přišli s něčím novějším, což se mi třeba líbí víc, protože je to modernější tanec.”
Lukáš Poledna, ředitel, ZUŠ Opava: "Očekávali jsme trochu menší účast, ale opak je pravdou. Například teď na vystoupení tanečního oboru bylo naprosto narváno.”

Do 7. ročníku celorepublikové akce ZUŠ Open festival se zapojilo 439 základních uměleckých škol. Na ZUŠ Open v Opavě se zapojilo dle odhadů na 900 dětí z tanečního, hudebního a výtvarného oboru.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000037717/zus-open-v-opave-probehl-v-cervenem-kabate-nechybel-tanec-hudba-nebo-pochod-mestem