Opava letos snížila četnost svozu komunálního odpadu na jednou za 14 dní. Častěji ho sváží jen na sídlištích a u bytových domů v centru města. a zdá se, že to byl krok správným směrem.
Petr Popadinec, radní Opavy: “Jsem, přesvědčen a líbí se mi to, že lidé opravdu začali třídit odpady poměrně velice dobře. Snížilo se nám množství směsného odpadu. To znamená toho odpadu, který je odvážen na skládku a za který město platí nejvíce a procentuálně nám možná 20 procent zvýšilo množství odpadu plastového, potažmo i toho papírového odpadu. Sklo zůstává na stejné úrovni jako bylo. Plasty řešíme vlastně na základě monitoringu TS Opava, které zjišťují, které kontejnery jsou plné, přeplněné a snažíme se je doplnit novými kontejnery, které už jsou zakoupené a jsou připravené k použití.”
anketa: obyvatelé Opavy: “Třídím odpad a myslím si, že to je opravdu důležitá věc pro budoucnost i pro nás. Mám plasty, mám sklo, mám konzervy a papír. Máme baráček a máme kompost.”
“Třídím odpad určitě jako papír, plasty. Teď nám přibyly kontejnery vlastně i na zbytky jídla, skořápek od vajíček a tak. Takže je to důležité a snažím se myslet ekologicky, takže nosím i tašky sebou a tak. Třídíme.”
“Třídím určitě. Sklo máme zvlášť, papír máme zvlášť a sklo máme zvlášť. Nějaká zelenina nebo co, tak to jde taky zvlášť.”
V čem ještě Opavané zaostávají, tak je třídění bioodpadu.
Petr Popadinec, radní Opavy: “Bioodpady, máme s ním zkušenosti takové, když to řeknu, poloviční. Když to vezmeme u rodinných domů, tak bioodpady jsou opravdu tříděny, si myslím, kvalitně. Firma, která to zpracovává, tak z toho vyrábí kompost. Bohužel na sídlištích, kde asi je ta anonymita, tak dochází ke znečištění toho bioodpadu.”
Do bioodpadu patří jakýkoliv biologicky rozložitelný odpad, ale rozhodně ne uložený v igelitových sáčcích a jakýchkoliv plastových nádobách.
Petr Popadinec, radní Opavy: “Tam opravdu patří věci, které jsou vyloženě na tom kontejneru popsány. Bohužel stává se, že tam dostávají se plastové nádoby, plastové sáčky. Lidé bohužel, já to chápu, že chtějí sbírat například exkrementy po svých pejscích, ale nechají to v tom igelitovém sáčku a ten igelitový sáček už znehodnotí celý ten bioodpad.”
Opava si proto nechala vypracovat krátké edukační spoty.
Petr Popadinec, radní Opavy: “Takže uvidíme, jaký to bude mít dopad, věříme, že se to zlepší.”
Naučná videa lidé mohou shlédnout na webu a facebooku města a promítat se budou i v kinech Cinestar a Cinema.