Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kostel sv. Václava a Dům umění v Opavě vás zavedou do světa fantazie

  • Opava,

Dům umění a kostel sv. Václava v Opavě patří hned dvěma kouzelným výstavám. IMAGINÁRIU bratří Formanů a Světu fantazie Jindry Čapka. Obě výstavy doplní pestrý doprovodný program včetně mnoha animačních programů nejen pro děti.

Kouzelné dekorace, stínové loutky z představení Tisíce a jedné noci, samoobslužné marionetové a maňáskové divadélko, obrazy cirkusu, do nichž můžete vstupovat, loutka slona v životní velikosti, mechanické hračky a další exponáty, místa, objekty i zákoutí nabízí dětem a dospělým společné zážitky v Imagináriu bratří Formanů v kostele sv. Václava.

Matěj Forman, spoluautor projektu Imaginárium: “První prostor, kam vstoupíte, to je jedna velká herna kombinovaná s různými stolními hrami, obrázky, do kterých děti můžou kreslit a nechybí ani hračky manželů Lhotákových. Tady jsou zase takové atmosféry, příběhy, zákoutí, vedle nás postavené spíš jako harampádí, ale najednou je z toho krásný kout, okouzlení. Pak jsou tady věci malované, které mají vyprávět nějaký příběh. Je to velký pestrý svět vytvořený lidmi, kteří mají opravdu velkou fantazii. “

Zážitek navíc umocňuje zvuková kulisa.

Matěj Forman, spoluautor projektu Imaginárium: “Přináší příběhy, které přicházejí nejen z toho, co tady vidí, nebo můžou zažít vizuálně nebo i hmatatelně, ale něco se ještě děje kolem. Některé ty hudební nebo zvukové kulisy jsou pasovány přímo na místa kudy prochází. Najednou slyšíte kdákání slepic, nebo šum ptačích křídel a jste opravdu v místě, kde to sedí.”

Instalace Imaginária je inspirována samotným prostorem kostela sv. Václava, je tedy jedinečná a nikde jinde taková nebude.

Matěj Forman, spoluautor projektu Imaginárium: “Je to unikát. Je to unikát ještě posílený tím, že tady jsme ještě s výstavou, která je unikátní, jako těch ilustrací sama o sobě. Takže nenechal bych si to ujít.”

Druhou neméně okouzlující výstavou je Svět fantazie mezinárodně uznávaného výtvarníka Jindry Čapka. V Domě umění můžete obdivovat 200 originálů jeho knižních ilustrací. Jsou na nich nadpřirozené bytosti, zvířata, pohádkové příběhy i ikonicky známé pohádkové postavy jako Pinocchio, Šeherezáda nebo Barbucha.

Jindra Čapek, ilustrátor: “Pinocchio je moje nejnovější dítě, každá ta kniha je trochu jako dítě a to je vysloveně dítě, protože to je vlastně loutka, která se stane klukem a je to úžasný příběh, je to nejvíc překládaná kniha všech dob. Dětská kniha a je to samozřejmě výzva, protože už jsou desítky ilustrátorů, kteří na tom pracovali a na tom obtížné je to, že musím tam udělat něco, co ti druzí tam nemají. Je to úloha úplně jinak stavěná než když dostanete manuscript, kde ještě žádné ilustrace nebyly, jako třeba jsem teď dostal od Zdeňka Svěráka Čerti nejsou.”

Ilustrace jsou perfektně propracované a ukrývají i malinkaté postavičky, které pouhým okem snadno přehlédnete. V Domě umění jsou proto k dispozici lupy. Obě výstavy si budete moci užívat do začátku března příštího roku a doplní je pestrý doprovodný program. Více o něm najdete na webu, Facebooku a Instagramu Opavské kulturní organizace.

Nahlásit chybu


K tématu