Podílet se na novém využití historického obchodního domu Breda mají zájem ateliéry ze všech koutů světa. Nabídky do architektonické soutěže přišly z Argentiny, Španělska, Belgie, Anglie, nebo Slovenska. Porota to měla hodně těžké.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “já jsem z toho měl ohromnou radost. Všechno jsou to velké slavné studia ať už architektonicky nebo projekční, jsou v tom profesoři. Je tam spousta krásných referenčních staveb, co se povedlo a některé mají perfektně sestavený ten tým, který má na tom pracovat, ať už jsou to projektanti, architekti, technici, manažeři, sociologové, marketéři, takže fakt bylo z čeho vybírat, nebylo to jednoduché.”
Petr Stanjura, městský architekt: “Bylo to úděsné, protože šlo o tak kvalitní týmy obecně, že nastavit si to a prodiskutovat všechno tak, aby nakonec ta porota si byla jistá, že vybrala dobře, bylo skutečně velmi náročné. Šlo o to, aby ty týmy ještě nepochopili samotné zadání ve smyslu, že by něco navrhovali. Přihlíželo se zejména k tomu, jaké typy referencí se shodovaly s tímto naším zadáním, jak sestavili tým. Po většinou to byly multioborové týmy.”
Z tolika nabídek, navíc spoustě zahraničních, byli všichni překvapení a svědčí to o tom, že Breda je světoznámou stavbou.
Petr Stanjura, městský architekt: “To je právě to neuvěřitelné. Já jsem to tak trošku tušil, že o Bredě se ví. Z těch našich kruhů architektů samozřejmě máme odezvy a nejenom teď, když jsme začali uvažovat o tom soutěžním dialogu, ale už mnohá léta předtím se o Bredě s různými kolegy bavím. Všichni vědí, co je Breda. Všichni vědí, co to byl a stále stojí, úžasný barák, myslím, že všichni byli překvapeni, ale tak trošku tušit se to dalo.”
Týmy vybraných studií už si Bredu prohlédly a seznámily se i s různými limity ať už památkařskými, nebo technickými a teď budou tvořit konkrétní návrhy. Cílem je rozhodnout, k čemu bude památka sloužit a jestli nebude pro město finanční zátěží.