Stovky lidí si nenechaly ujít tradiční Opavský masopust, který probíhal celou sobotu na Horním náměstí. Nabídl hudbu, tanec, masopustní průvod, rej masek a lidový jarmark se spoustou všelijakých dobrot.
Soňa Wenzelová, ředitelka SVČ Opava: “My tady dneska slavíme masopust, který je takovým slavnostním zakončením slavnostního povánočního času. Čeká nás období půstu až do Velikonoc, takže si to chceme pořádně užít a jsme moc rádi, že nám vyšlo jak počasí, tak za námi dorazilo spoustu lidí, děti v maskách, teď propukne ten pravý masopustní karneval.”
Kdo masopustní masku neměl, mohl si ji vyrobit ve Slezance, kde probíhaly dílničky SVČ.
Pavlína Tomanová, pedagog volného času, SVČ Opava: “Na našem masopustu si děti mohou vyrobit kravatu, mohou si vyrobit také čelenku medvěda a poskládat skládačku, která je taková jednoduchá pro malé i pro velké. Hlavně o kravaty je velký zájem, protože si mohou vybrat jak z těch vzorovaných papírů tak si mohou vybrat z těch jednobarevných a ty si mohou různě dozdobit různými vykrajovátky, které tady máme.”
anketa: návštěvníci masopustu: “Nám se tady líbí, byli jsme se podívat na masopustní průvod, který šel od Obecního domu a pak jsme přišli tady a vyrobili jsme si masku medvěda, takovou tradiční masopustní masku a teď se půjdeme podívat na náměstí, kde by se ještě měly smažit koblížky a bude tady i karneval.”
“Malý si vyrábí medvídka čelenku na hlavu, jo, líbí se nám, bylo to krásné ten masopustní průvod, hodně lidí, masky, děti, dospělí. Šli jsme vlastně od Obecního domu přes Ostrožnou ulici až dolů tady na náměstí, je to moc pěkné, takové zajímavé, živé. Byli jsme spokojeni.”
Na lidovém jarmarku mohli lidé ochutnat nejen tradiční zabijačkové speciality, ale také rybí jitrnice a malé masopustní koblížky neboli kreple.
anketa: prodejci masopustních dobrot: “My máme rybí dobroty, máme stabilní sortiment, to jsou uzené ryby, rybí karbanátky, rybí pečenáče a zákazníkům také nabízíme netradiční způsoby ryb, takže máme rybí klobásy, rybí jitrnice. Jsou takoví konzervativní hodně, protože tomu ne že nevěří, někteří se tomu zasmějí, někteří udělají fuj, ale třetina to zkusí.”
“Je to tradice, pečou se tady kreple a organizuje to SVČ a děláme to my, kteří jsme nějakým způsobem zapojeni do SVČ a my jsme konkrétně členové folklorního souboru. Kreple to je co? To je sladké? To je sladké, to je tvarohové těsto, není to kynuté, tvarohové těsto jenom smažené, žádná náplň tam není, je to prázdné.”
Opavský masopust vyvrcholil tradičním pochováním basy.