Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do výzvy Pěšky do školy se letos zapojilo rekordní počet škol. Vítězem je ZŠ Dvorského z Ostravy-Jihu

Ostrava-Jih |

Do výzvy Pěšky do školy se letos zapojilo rekordní počet škol z celé ČR. Více než 300. Probíhala v rámci týdne mobility a jejím cílem bylo upozornit na nebezpečné situace, které vznikají tím, že rodiče vozí děti až před školu.

Děti se každé ráno před základními školami proplétají mezi auty. Řidiči je při couvání nebo otáčení mohou snadno přehlédnout. Změnit to má výzva Pěšky do školy, která se uskutečnila už pošesté a letos ji vyhrála třída 8.A ZŠ Dvorského. Její žáci chodili pěšky do školy nejčastěji.

Marie Čiverná, koordinátorka projektu: “Tato škola se právě zúčastňuje už poněkolikáté tohoto projektu, této výzvy Pěšky do školy, jsou velmi aktivní. Proto jsme přijeli osobně právě sem, abychom ocenili třídu, která se opravdu chová velmi zodpovědně. Zajímá ji jaké prostředí je před školou, jaké je životní prostředí, jestli tam nejezdí auta, nedělají nepořádek, není tam hluk a nebezpečné prostředí.”
Anketa: žáci 8. A: “Sportuji rád a chůze pěšky do školy mě bavila, Jak jsi rád, že jste vyhráli? Nečekal jsem to vůbec, ale jsem rád. že jsem se zúčastnil, aspoň jsme to zkusili a povedlo se to.”
“Bavilo mě to, aspoň jsem se nenudila a nemusela jsem jezdit busem. My bydlíme tady s kamarádkou blízko, takže jsme chodily tři spolu každý den a to bylo fakt super. Budeš v tom pokračovat? Jo, my právě chodíme i ze školy domů, protože to máme blíž lesem, takže teď se snažíme chodit pěšky i domů.”
“Bavilo mě to chodit pěšky a taky jsem ráda, že jsme se někdy prošli i tím lesem. Chodíš i mimo školu pěšky? Třeba na procházky a tak? Jo, chodím a někdy jedem ze školy i na kole. domů, takže to je taky dobrý.”

Na ZŠ Dvorského se do výzvy Pěšky do školy první den zapojili i pedagogové, aby děti motivovali.

Kristýna Kubištová, učitelka ZŠ Dvorského: “Vymyslela jsem speciální trasy, které byly poblíž obydlí, kde žáci bydlí a tam vždycky čekal pedagog na skupinku žáků, kteří se tam dostavili a pak jsme šli společně k cíli ke škole, kde jsme se sešli z různých částí. Někteří šli z Dubiny od Lidlu, někteří až ze Zábřehu, někteří z Hrabůvky od Jihu.”
Eliška Froschová Stehlíková, CSR specialista: “Do soutěže jsme věnovali sportovní odměny a navíc do této třídy jsme přivezli i nějaké občerstvení, aby si děti pochutnaly na zdravém sortimentu z Lidlu, takže jsem přivezla ovoce, nějaká smoothy, müsli tyčinky a mezi tím sportovním vybavením tam jsou třeba chytrá švihadla, balanční podložky, míče na basketbal a na fotbal.”
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Je pro nás důležité, že se děti učí těmto návykům, protože jak všichni víme a když se podíváme dolů do ulic, tak vidíme spousty aut. To znamená každý člověk, který se rozhodne jít do práce nebo do školy pěšky, tak odlehčuje dopravní infrastrukturu a do budoucna stejně nebude udržitelné, abychom měli takový obrovský počet parkovacích míst, prostě už to nemáme moc kam dát.”

V Česku je více než 4 tisíce základních škol, které navštěvuje bezmála milion dětí. Zhruba čtvrtinu z nich vozí rodiče do školy autem.

Nahlásit chybu


K tématu

Vystoupení dětí, známí sportovci, živá hudba. ZŠ Dvorského z Ostravy-Jihu oslavila 30 let

4. července 2023 15:42 | Ostrava-Jih | Yvona Fajtová

Základní škola Dvorského uspořádala velkolepé oslavy ke 30. výročí školy. Pozvala na ně nejen bývalé ředitelky, ale i známé sportovce a složky integrovaného záchranného systému a také sportovní organizace, se kterými spolupracuje.

Ostravské sportovní hry završil finálový sportovní den. Vítězi jsou hokejisté ze ZŠ Dvorského

13. června 2023 8:15 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava dlouhodobě spolupracuje se sportovními kluby, aby společně přilákali co nejvíce dětí ke sportu. Vznikl tak i projekt Ostravských sportovních her pro městské školy, který vyvrcholil finálovým dnem pro nejlepší třídy.

ZŠ Dvorského v Ostravě se chlubí mistryní ČR v Indoor Skydivingu. Elen sklízí úspěchy i v zahraničí

18. dubna 2023 14:48 | Ostrava-Jih | Yvona Fajtová

Základní škola Dvorského na sídlišti Bělský les se chlubí mistryní ČR ve vnitřním parašutismu, což je let v silném proudu vzduchu v tunelu. Se svým týmem navíc získala 2. místo na MS ve své kategorii.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Diamantová svatba. Manželé Koneční z Ostravy-Jihu si po 60 letech opět řekli své ano

Nejdříve zlatou, teď diamantovou. Manželé Koneční z Ostravy-Jihu si opět řekli své ano. Tentokrát po 60 letech od svatby.

Baník Karvinou neporazil, i když dvakrát vedl

Dnes 9:56 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Je dost možné, že 12 a půl tisíce fanoušků Baníku Ostrava vidělo na vlastní oči gól roku. Brazilec Everton jej vstřelil z vlastní poloviny hřiště. Ani tento skvostný počin ale na vítězství Ostravanů proti Karviné nestačil. Derby skončilo remízou 2:2.

V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Do výzvy Pěšky do školy se letos zapojilo rekordní počet škol. Vítězem je ZŠ Dvorského z Ostravy-Jihu
Vydáno 22. listopadu 2022 18:26, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
Do výzvy Pěšky do školy se letos zapojilo rekordní počet škol z celé ČR. Více než 300. Probíhala v rámci týdne mobility a jejím cílem bylo upozornit na nebezpečné situace, které vznikají tím, že rodiče vozí děti až před školu.

Děti se každé ráno před základními školami proplétají mezi auty. Řidiči je při couvání nebo otáčení mohou snadno přehlédnout. Změnit to má výzva Pěšky do školy, která se uskutečnila už pošesté a letos ji vyhrála třída 8.A ZŠ Dvorského. Její žáci chodili pěšky do školy nejčastěji.

Marie Čiverná, koordinátorka projektu: “Tato škola se právě zúčastňuje už poněkolikáté tohoto projektu, této výzvy Pěšky do školy, jsou velmi aktivní. Proto jsme přijeli osobně právě sem, abychom ocenili třídu, která se opravdu chová velmi zodpovědně. Zajímá ji jaké prostředí je před školou, jaké je životní prostředí, jestli tam nejezdí auta, nedělají nepořádek, není tam hluk a nebezpečné prostředí.”
Anketa: žáci 8. A: “Sportuji rád a chůze pěšky do školy mě bavila, Jak jsi rád, že jste vyhráli? Nečekal jsem to vůbec, ale jsem rád. že jsem se zúčastnil, aspoň jsme to zkusili a povedlo se to.”
“Bavilo mě to, aspoň jsem se nenudila a nemusela jsem jezdit busem. My bydlíme tady s kamarádkou blízko, takže jsme chodily tři spolu každý den a to bylo fakt super. Budeš v tom pokračovat? Jo, my právě chodíme i ze školy domů, protože to máme blíž lesem, takže teď se snažíme chodit pěšky i domů.”
“Bavilo mě to chodit pěšky a taky jsem ráda, že jsme se někdy prošli i tím lesem. Chodíš i mimo školu pěšky? Třeba na procházky a tak? Jo, chodím a někdy jedem ze školy i na kole. domů, takže to je taky dobrý.”

Na ZŠ Dvorského se do výzvy Pěšky do školy první den zapojili i pedagogové, aby děti motivovali.

Kristýna Kubištová, učitelka ZŠ Dvorského: “Vymyslela jsem speciální trasy, které byly poblíž obydlí, kde žáci bydlí a tam vždycky čekal pedagog na skupinku žáků, kteří se tam dostavili a pak jsme šli společně k cíli ke škole, kde jsme se sešli z různých částí. Někteří šli z Dubiny od Lidlu, někteří až ze Zábřehu, někteří z Hrabůvky od Jihu.”
Eliška Froschová Stehlíková, CSR specialista: “Do soutěže jsme věnovali sportovní odměny a navíc do této třídy jsme přivezli i nějaké občerstvení, aby si děti pochutnaly na zdravém sortimentu z Lidlu, takže jsem přivezla ovoce, nějaká smoothy, müsli tyčinky a mezi tím sportovním vybavením tam jsou třeba chytrá švihadla, balanční podložky, míče na basketbal a na fotbal.”
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Je pro nás důležité, že se děti učí těmto návykům, protože jak všichni víme a když se podíváme dolů do ulic, tak vidíme spousty aut. To znamená každý člověk, který se rozhodne jít do práce nebo do školy pěšky, tak odlehčuje dopravní infrastrukturu a do budoucna stejně nebude udržitelné, abychom měli takový obrovský počet parkovacích míst, prostě už to nemáme moc kam dát.”

V Česku je více než 4 tisíce základních škol, které navštěvuje bezmála milion dětí. Zhruba čtvrtinu z nich vozí rodiče do školy autem.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000034468/do-vyzvy-pesky-do-skoly-se-letos-zapojilo-rekordni-pocet-skol-vitezem-je-zs-dvorskeho-z-ostravyjihu