Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravští školáci se utkali v soutěži O čokoládovou vařečku. Vařili bezmasé pokrmy

Ostrava-Jih |

Na Střední škole společného stravování v Ostravě-Hrabůvce proběhla už tradiční kuchařská soutěž O čokoládovou vařečku. Jde o jedinou soutěž podobného typu v Moravskoslezském kraji pro žáky základních škol, kteří mají zájem o gastronomii a chtějí se ji dále věnovat.

Žáci 7. – 9. tříd z 10 ostravských základních škol se utkali O čokoládovou vařečku. Za úkol měli v časovém limitu připravit 4 porce teplého pokrmu s přílohou na téma Rostlina místo masa, zdraví, síla, krása.

Hana Schwarzová, učitelka SŠSS: “Je tady velké nadšení a jak můžete vidět hotová soutěžní jídla, děti se vrací k tradičním surovinám, regionálním surovinám a vlastně ty staré pokrmy oživují do moderní podoby. Jsou tady dobré tipy, které si děti vzaly třeba od kuchařek ze základní školy, nebo babiček, ale i samozřejmě dneska ta technika je, takže si vyhledali recept z internetu. Přijeli povzbuzovat i spolužáci, učitelé a my jsme připravili jako bonus té soutěže, že pečeme krakovské bramboráčky.”
Anketa: soutěžící žáci ZŠ: “Zeleninovou pánev Takže si budeme smažit tofu a zeleninu. Nějak to snad dozdobíme pěkně. Co teda všechno tady máte? Tofu, červenou a žlutou papriku, mletou papriku, cibulku, česnek, sójovou omáčku, vývar a trošku medu. Děláme ho doma, takže tam to nějak vzniklo. Nevím od koho, ale vzniklo to doma. Mi chutná a je takový lehký na přípravu.”
“Já jsem si vybral těstoviny s rajčaty a olivami. Našel jsem na internetu a líbilo se mi to. Příprava byla rychlá, doufám, že se mi to podaří a nic se nepokazí.”

Žáci to neměli vůbec jednoduché. Poté, co dostali spotřební koš se všemi surovinami, měli 25 minut na přípravu Poté dalších 25 minut vařili před publikem a porotou.

Michaela Remešová, KHS: “Musím říct, že děti jsou úžasné, daří se jim, příprava probíhá celkem hladce. Zatím se nám nestalo, aby někdo extrémně nedodržel časový limit a připravit bezmasé jídlo tak, aby zaujalo, aby bylo nápadité, aby bylo dobře ochucené není vůbec jednoduché. Všichni jsou dobří. Nemůžu říct, že by někdo připravil jídlo, které by bylo nedochucené nebo nedobré. Takže za nás jsme spokojeni.”

Porota hodnotila nejen chuť a vzhled pokrmu, ale také hygienu při práci.

Michaela Remešová, KHS: “Třeba jsme zohlednili, když padaly vlasy přesto, že je pokrývka hlavy, do pokrmu. Takže hodnotíme opravdu i to, jak jsou zruční, jestli si vybrali třeba nápaditý recept, ale takový, který v těchto podmínkách není snadné připravit. Jsou tu tradiční české recepty. Pak tady jsou i recepty, které nejsou z české kuchyně. Objevila se indická kuchyně, objevila se i čínská kuchyně.”

Sladkou čokoládovou vařečku si nakonec odnesl Vilém Vymazal z porubské ZŠ I. Sekaniny který připravil rizoto s lesními houbami. Druhá skončila Eliška Žabenská ze ZŠ F. Formana s rajčatovo-cizrnovým kari a ze třetího místa se radovala Tereza Kuželová ze ZŠ Provaznická, která uvařila vločkové karbanátky s vídeňským salátem na smetanovém dipu.

Nahlásit chybu


K tématu

Spolek Tulipán z Horní Suché uspořádal opět kulinářskou soutěž, výzvu přijala i radnice

Kdo vaří lépe? Muži, nebo ženy. To chtějí zjistit ve spolku Tulipán v Horní Suché, kde nyní probíhá soutěž ve vaření. Zahanbit se nechtěla nechat ani radnice.

Gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí bude letos hledat nejlepší zelňačku

14. srpna 2023 15:49 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se opět připravuje na jeden z největších gastrofestivalů. Ožije jím historické centrum kolem zámku a náměstí. Pořadatelé slibují na 60 stánků s dobrým jídlem a pitím a další program. Vystoupí známé osobnosti a také se bude vařit a následně hodnocením hledat nejlepší zelňačka.

Frýdek-Místek opět hledá recept na nejlepší sváteční vánočku

23. listopadu 2023 16:44 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek vyhlásil třetí ročník soutěže o nejlepší sváteční vánočku. I letos se tak mohou přihlásit profesionální i amatérští kuchaři nebo i různé týmy. Do hodnocení se opět zapojí veřejnost na Adventním městečku a nejlepší recept město po vyhlášení také zveřejní.


VIDEO: Bobr zůstal uvězněn v čistírně odpadních vod, vysílené zvíře vysvobodili hasiči

Dnes 10:41 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Hasiči mají na kontě další zachráněné zvíře, tentokrát bobra, kterého uvěznila usazovací nádrž čistírny odpadních vod v Ostravě-Kunčicích.

Bezmála 100 metrů vysoká věž Dolu Lazy je připravena k odstřelu

Dnes 11:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V sobotu v 10 hodin by se podle všech předpokladů měla poroučet k zemi betonová skipová věž bývalého Dolu Lazy v Orlové. V okolí už jsou připravené plochy, ze kterých bude moci odstřel sledovat i veřejnost.

Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

V Opavě přes léto opravují komunikace a poškozené dlažby a revitalizují zeleň

Včera 19:28 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava prochází různými úpravami. Ve městě se zkrášlují záhony, opravují chodníky, komunikace a poškozené dlažby. Další zastávky městské hromadné dopravy pak chrání ptáky před nárazy do skel nové polepy.

Letní kino si Novojičíňáci užívají dva týdny v zahradě Slunce

Přestože areál letního kina v Novém Jičíně už před několika lety zalila voda okrasného vodního prvku, o zážitek z filmových večerů pod širým nebem lidé ochuzeni nejsou. Také letos se dva týdny venkovního biografu odehrávají v zahradě Nového Slunce.

Na opevnění Velká Šance připomněli historii ochrany hranic Slezska a pokřtili knihu

Velká sláva se konala na hraničním opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova. Se svými vojsky se tam setkali těšínský kníže Adam Václav a uherský velmož Juraj Thurzo.

V Mošnově chce stavět BMW. Zastupitelstvo schválilo prodej pozemků v průmyslové zóně

O mošnovskou průmyslovou zónu má zájem další silný investor. Jde o známého výrobce automobilů společnost BMW, která chce v Mošnově provozovat logistické centrum. Investice prý přinese stovky pracovních míst.

Stavba nového sběrného dvora běží podle harmonogramu. Hotová bude do listopadu

Včera 19:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě-Kylešovicích pokračuje stavba nového sběrného dvora. Vzniká na ploše o velikosti 6 a půl tisíce metrů čtverečních, bude největší ve městě a umožní tak i zpracování velkoobjemového odpadu a suti z domácností.

Studénka zřídí dětskou skupinu, žádá o státem nabízenou dotaci

Nedostatek míst v mateřské škole chtějí ve Studénce vyřešit provozem dětské skupiny. Její zřízení by měla z velké části pokrýt dotace. Podání žádosti o státní podporu schválili zastupitelé.

Původní zděné autobusové zastávky v Ostravě-Porubě procházejí rekonstrukcí

Původní zděné autobusové zastávky v Porubě jsou po letech v neutěšeném stavu. Postupně proto projdou revitalizací. První z nich, která se změnila v umělecké dílo, je zastávka Jana Šoupala.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. srpna 2024 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Ostravskou městskou policie posílili nováčci. Bezpečnost ve městě se stále zlepšuje

V Ostravě bude zase o trochu bezpečněji. Do rukou primátora Jana Dohnala složilo slib 13 nových městských policistů, kteří okamžitě nastupují na služebny po celém městě. Své úkoly ale samozřejmě budou plnit především přímo v ulicích.

Nevidomý muž vstoupil před tramvaj v Porubě, policie hledá svědky vážné nehody

Včera 13:54 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

Dopravní policisté se zabývají vážnou dopravní nehodou, která se stala v úterý 23. července okolo 8:45 hodin v Ostravě-Porubě. Podle informací, které dosud zjistili, před tramvajovou zastávkou Telekomunikační škola vstoupil do jízdní dráhy tramvaje 48letý nevidomý muž. Podle všeho ale při sobě neměl slepeckou hůl.

Zloděj se specializoval na dodávky. Peníze z lupu projedl a profetoval

23. července 2024 11:53 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Dnes potěšíme majitele dodávek z Ostravy. Policistům se ve spolupráci z jedním z nich podařilo dopadnout zloděje, který se specializoval právě na větší vozy. Řidič muže načapal přímo na korbě auta.

51letý muž masturboval na autobusové zastávce v Ostravě, policie hledá svědky

23. července 2024 11:49 | Ostrava-Svinov | Lukáš Zavadil

Policisté hledají svědky nevhodného a zároveň protiprávního chování 51letého muže, který v pondělí 22. července okolo půl třetí odpoledne masturboval na veřejnosti. Incident se stal v Ostravě-Svinově, na ulici Opavská, na tamní autobusové zastávce MHD Svinovské mosty, horní zastávka.

Nová pumptracková dráha vyrostla mezi panelovými domy v Bělském lese

23. července 2024 11:16 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

V Bělském Lese vyrostlo nové pumptrackové hřiště. Nahradilo původní, hlučnou a dosluhující dráhu, která již nevyhovovala technickým požadavkům. Na své si zde přijdou skateboardisté, koloběžkáři, longboardisté, in-line bruslaři i bikeři.

Ve Vítkovicích se srazily dvě tramvaje, řidič měl mikrospánek, soupravy po nárazu vykolejily

23. července 2024 9:10 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

V Ostravě-Vítkovicích se na tamní zastávce Dolní Vítkovice srazily dvě tramvaje. Podle informací Televize Polar pravděpodobně jedna z nich nedobrzdila. Při nehodě se nikdo nezranil.

Ostravští školáci se utkali v soutěži O čokoládovou vařečku. Vařili bezmasé pokrmy
Vydáno 24. ledna 2023 20:43, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
Na Střední škole společného stravování v Ostravě-Hrabůvce proběhla už tradiční kuchařská soutěž O čokoládovou vařečku. Jde o jedinou soutěž podobného typu v Moravskoslezském kraji pro žáky základních škol, kteří mají zájem o gastronomii a chtějí se ji dále věnovat.

Žáci 7. – 9. tříd z 10 ostravských základních škol se utkali O čokoládovou vařečku. Za úkol měli v časovém limitu připravit 4 porce teplého pokrmu s přílohou na téma Rostlina místo masa, zdraví, síla, krása.

Hana Schwarzová, učitelka SŠSS: “Je tady velké nadšení a jak můžete vidět hotová soutěžní jídla, děti se vrací k tradičním surovinám, regionálním surovinám a vlastně ty staré pokrmy oživují do moderní podoby. Jsou tady dobré tipy, které si děti vzaly třeba od kuchařek ze základní školy, nebo babiček, ale i samozřejmě dneska ta technika je, takže si vyhledali recept z internetu. Přijeli povzbuzovat i spolužáci, učitelé a my jsme připravili jako bonus té soutěže, že pečeme krakovské bramboráčky.”
Anketa: soutěžící žáci ZŠ: “Zeleninovou pánev Takže si budeme smažit tofu a zeleninu. Nějak to snad dozdobíme pěkně. Co teda všechno tady máte? Tofu, červenou a žlutou papriku, mletou papriku, cibulku, česnek, sójovou omáčku, vývar a trošku medu. Děláme ho doma, takže tam to nějak vzniklo. Nevím od koho, ale vzniklo to doma. Mi chutná a je takový lehký na přípravu.”
“Já jsem si vybral těstoviny s rajčaty a olivami. Našel jsem na internetu a líbilo se mi to. Příprava byla rychlá, doufám, že se mi to podaří a nic se nepokazí.”

Žáci to neměli vůbec jednoduché. Poté, co dostali spotřební koš se všemi surovinami, měli 25 minut na přípravu Poté dalších 25 minut vařili před publikem a porotou.

Michaela Remešová, KHS: “Musím říct, že děti jsou úžasné, daří se jim, příprava probíhá celkem hladce. Zatím se nám nestalo, aby někdo extrémně nedodržel časový limit a připravit bezmasé jídlo tak, aby zaujalo, aby bylo nápadité, aby bylo dobře ochucené není vůbec jednoduché. Všichni jsou dobří. Nemůžu říct, že by někdo připravil jídlo, které by bylo nedochucené nebo nedobré. Takže za nás jsme spokojeni.”

Porota hodnotila nejen chuť a vzhled pokrmu, ale také hygienu při práci.

Michaela Remešová, KHS: “Třeba jsme zohlednili, když padaly vlasy přesto, že je pokrývka hlavy, do pokrmu. Takže hodnotíme opravdu i to, jak jsou zruční, jestli si vybrali třeba nápaditý recept, ale takový, který v těchto podmínkách není snadné připravit. Jsou tu tradiční české recepty. Pak tady jsou i recepty, které nejsou z české kuchyně. Objevila se indická kuchyně, objevila se i čínská kuchyně.”

Sladkou čokoládovou vařečku si nakonec odnesl Vilém Vymazal z porubské ZŠ I. Sekaniny který připravil rizoto s lesními houbami. Druhá skončila Eliška Žabenská ze ZŠ F. Formana s rajčatovo-cizrnovým kari a ze třetího místa se radovala Tereza Kuželová ze ZŠ Provaznická, která uvařila vločkové karbanátky s vídeňským salátem na smetanovém dipu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000035389/ostravsti-skolaci-se-utkali-v-soutezi-o-cokoladovou-varecku-varili-bezmase-pokrmy